İçimizdeki Şeytan Roman Özeti – Sabahattin Ali

  • 16 Mayıs 2018
  • 7.071 kez görüntülendi.
İçimizdeki Şeytan Roman Özeti – Sabahattin Ali

ROMAN: İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

YAZAR: SABAHATTİN ALİ

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Yazarın dönemin entelektüellerine ve yaşam tarzlarına karşı getirdiği eleştirileri görebileceğimiz bir roman olması açısından önemlidir.

KONUSU: Macide’nin yaşadığı olaylar ve aşk ilişkileri romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer: İradesiz ve kaypak bir tiptir. Zengin arkadaşlarıyla takılır ve onlardan faydalanır. Macide’yle de evlenmediği halde karı koca ilişkisi yaşar.

Ferit: Sol görüşlü bir entelektüeldir. Sağcıların tüm görüşlerini bilir. Olumlu bir tip olarak çizilmiştir. Macide’yi düzenli bir hayata kavuşturur.

Macide: Temiz, duygulu, zeki ve ölçülü bir kızdır. Hayatı henüz tanımamış bir tiptir.

İçimizdeki Şeytan Roman Özeti

Ömer hem postanede çalışan hem de üniversitede okuyan bir gençtir. Ömer, bir yaz günü Kadıköy vapurunda gördüğü Macide’ye aşık olur. Macide Konservatuar eğitimi için Emine Hanım tarafından İstanbul’a getirilmiş genç bir kızdır. Ancak İstanbul’da işler iyi gitmeyince hem evdeki huzursuzluk hem de Macide’nin eve yük olmamak istemesi nedeniyle evden ayrılır. Ömer ile takılmaya başlayan Macide onunla karı koca hayatı yaşamaya başlar. Ömer içindeki Şeytan’ın esiri olmuş bir kişidir. Başkalarından geçinmekte ve hızlı yaşamaktadır. Başka arkadaşları ile girdiği işler neticesinde tutuklanır. Macide ortaokul yıllarında gönül ilişkisi yaşadığı Bedri ile de yeniden bir araya gelmiştir. Ömer tutuklandıktan sonra salıverileceği gün Bedri tarafından ziyaret edilir. Ömer, henüz evlenmediği Macide’yi arkadaşı Bedri’ye bırakır ve aradan çekilir. Macide Bedri ile düzenli bir hayata başlar.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up