İçimdeki Müzik Roman Özeti – Sharon M. Draper

  • 17 Şubat 2021
  • 1.053 kez görüntülendi.

İçimdeki Müzik Roman Özeti – Sharon M. Draper

İçimdeki Müzik İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden Sharon M. Draper tarafından kaleme almıştır. İçimdeki Müzik, gerçek bir yaşam öyküsüne dayanmaktadır. Melody adlı engelli kızın kendini kanıtlama çabası bizleri beklemektedir.

Türü: Roman

Önemi: Romanda engelli bireylere ve diğer kişilere mesajlar veriliyor. Engelli bireylere karşı önyargılı olunmaması gerektiğine işaret edilirken onlar için de fiziksel engellerin zihinsel engelle karıştırılmaması gerektiği vurgulanıyor.

İçimdeki Müzik Konusu: Romanda Melody adlı genç kızın engellinden dolayı küçük görülmesi ve onun bütün bunların üstesinden yaşama sevinci ile gelmesi anlatılır. Bu yönüyle engelli bireylere ilham kaynağı olacak bir eserdir.

Şahıs Kadrosu:

Melody Brooks: Anlatıcı ve baş kahramandır. 11 yaşında, 5. Sınıfa giden bir kızdır. Beyin felci ile dünyaya gelmiş; fakat son derece zeki birisidir.

Diane Brooks: Melody’nin annesidir. Aynı zamanda bir hemşiredir ve kızının zeki olduğunun farkındadır. Her zaman kızını desteklese de kimi zaman kendini suçlu hissettiği de olur.

İçimdeki Müzik Roman Özeti

İçimdeki Müzik Rımanı nda Melody Brooks serebral palsi, yani beyin felci ile doğmuş, on yaşında bir kızıdır. Ailesi Melody’nin normal bir yaşam sürmesi için ellerinden geleni yaparlar. Fakat hayat, Melody için hayal kırıklığı ile doludur. Konuşamıyor, hareket edemiyor, hiçbir ihtiyacınız, isteğini karşılayamıyordur. Dolayısıyla Melody bütün bunları sağlamak için savaşmak zorundadır.

Beş yaşındayken Melody’ye aşırı zeka geriliği teşhisi konur. Doktor, küçük kızın bir bakım evine yatırılmasını önerir. Buna rağmen annesi kızının eğitim alabilmesi adına onu Spaulding Street İlköğretim Okulu’na kaydettirir. Fakat bu sınıf, her gün aynı şeylerin öğretildiği bir bebek sınıfından farklı değildir.

Melody bu sınıfta çok daha fazla bilgiye sahip olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşar. Fakat konuşamadığı, yazamadığı için ifade edemez. Komşuları Bayan V., kibar; fakat sert bir kadın konumundadır. Melody’i en iyisini yapması için zorlar ve üç yaşındayken Melody’i her konuda ebeveynlerine güvenmemesi konusunda uyarır. Bu yüzden emekleyerek yerde yuvarlanmayı öğrenmesini ister. Tekerlekli sandalyeden düştüğünde kendini nasıl tutacağını dahi öğretir. Bunlar Melody’de kendi kendine yeterli olma arzusu uyandırır. Fakat beslenme tuvalet ihtiyaçlarında ailesine bağımlıdır.

Melody sürekli kendini kanıtlama çabası içerisindedir ve küçük kızın beyni diğer insanlara nazaran mükemmel işlemektedir.

1.3/5 - (13 votes)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?