İbiş’in Rüyası Roman Özeti – Tarık Buğra

  • 17 Mayıs 2018
  • 4.153 kez görüntülendi.
İbiş’in Rüyası Roman Özeti – Tarık Buğra

ROMAN: İbiş’in Rüyası

YAZAR: Tarık Buğra

KONUSU: Emekli bir paşanın oğlu olan Nahifin tiyatro tutkusu sebebiyle evden kaçması ve acılarla, iniş çıkışlarla dolu hayatı anlatılmıştır.

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Dil ve teknik açısından son derece başarılı olmasından dolayı hem tiyatro oyunu hem de sinema filmi olarak değerlendirilmiş bir romandır.

ŞAHIS KADROSU:

Nahit: Tiyatro aşkı yüzünden evden kaçan şahıs romanın başkahramanıdır. İbiş adlı tiyatro karakteri ile çok beğenilmiştir.

Vedia: Nahifin evlendiği kadındır. Onunla kötü bir evlilik geçirir ve ondan ayrılır.

Hatice: Nahifin aşık olduğu kadındır. Hatice yaşadıklarına dayanamayarak intihar eder.

ÖZET:

Zengin ve kültürlü bir ailenin çocuğu olan Nahifin babası emekli bir paşadır. Çocukken babası ile gittiği tiyatro oyunundan ve bu oyundaki bayan sanatçıdan oldukça etkilenen Nahifin içinde büyük bir tiyatro aşkı başlar. Bu tutku yüzünden okulda bütünlemelere kalarak babasından azar işiten Nahit, evden kaçar. Evden ayrılınca uzun zaman sefalet içinde yaşamaya başlar. Muhsin Bey Tiyatrosu’nda sürekli işe başlayan Nahifin durumu düzelince Nahit, Vedia adlı bir bayanla evlenir. Ancak savurganlık ve ilgisizlik nedeniyle eşinden ayrılır. Tiyatroda İbiş adlı rol ile tanınmaya başlayan Nahit, tiyatroya gelen Hatice’ye hastalıklı bir aşka tutulur. Nahifi hiçbir zaman çekemeyen Sadi, Hatice ile arasını bozmaya çalışır. Yaşamı istediği gibi gitmeyen Nahifin hayatındaki tüm bu olumsuzluklar ve derin acılar, Hatice’nin intihar etmesiyle daha da artar. Nahit bu intihar üzerine Nuran Tiyatrosu’nu kapatır ve bilinmezliklere yol alır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up