Huzur Sokağı Roman Özeti | Şule Yüksel Şener

  • 29 Mayıs 2019
  • 1.105 kez görüntülendi.

Huzur Sokağı Roman Özeti | Şule Yüksel Şener

Şule Yüksel’in en sevilen ve en popüler eseridir. Her yaştan ve her kesimden insana hitap eden bir romandır. Tasavvuf konulu bir romandır.

TÜRÜ :  Roman / Tasavvuf

YAZAR : Şule Yüksel Şener

KONUSU:  Sevgi , merhamet , yardımlaşmalı bir yer olan Huzur Sokağı ve sakinlerini , yaşantılarını tasavvuf içerisinde anlatır. Böyle huzurlu yaşarken , modernleşmenin getirdiği ve yitirdiği değerler ile çatışması durumunu konu edinmektedir.

ÖNEMİ: Eser , film olarak da uyarlanmış ve oldukça yoğun ilgi görmüştür. Eser , akıcı bir dile sahiptir bu sebeple okuyucular için bir solukta bitebilecek bir romandır.

Şahıs Kadrosu :

Bilal : Üniversite öğrencisi , annesi ile Huzur Sokağın da yaşamakta genç ve imanlı bir karakterdir. Feyza’ya aşık olur fakat aralarında ki yaşama algısı farklı olduğu için her ikisi de farklı kişilerle evlenirler.

Feyza : Huzur Sokağı’na sonradan gelen , genç iken gözü yükseklerde , partilerde olsa da yaptığı yanlış evlilik sonucu hata yaptığını anlar.

Selim : Feyza’nın kocasıdır. Kötü yapılı bir karakterdir. Bu sebeple en sonunda karısı ondan boşanır.

Hilal : Selim ve Feyza’nın kızlarıdır. Feyza’nın Huzur Sokağı’na uygun olarak tesettürlü olarak yetiştirdiği tek evladıdır.

Nusret: Bilal’in oğludur ve Hilal ile birbirlerine aşıklardır. Aynı babasının yapısı ve hayat anlayışı olan bir evlattır.

Huzur Sokağı Roman Özeti

Bilal üniversite öğrencisi imanlı bir genç adamdır. Babası vefat etmiş olduğu için annesi ile birlikte Huzur Sokağı’n da yaşamaktadırlar. Huzur Sokağı ise imanlı , yardım sever, temiz kalpli insanların bir arada yaşadığı, arınmış bir sokaktır. Bilal üniversite çevresinde ki görmüş olduğu kadın – erkek ilişkilerinden , paradan ,günlük insani zevklerden kendini uzak tutup , imanı ile yaşayıp mutlu olmayı tercih eder. Bir gün aşk Bilal’in kapısını çalar. Çalan kişi ise sokağa yeni gelen , sokakla ters yaşantısı olan Feyza’dır. Feyza , Bilal’e aşık olur fakat aralarında kültür ve yaşama anlayışı farklıdır bu sebeple Feyza Bilal’e ilk başta , Bilal’in seveceği biri gibi görünmeye çalışır. Feyza sonrasında ise Bilal’i kendine aşık edip onu değiştirmeye kendi yaşam biçimine uydurmaya çalışır.

Bilal olanların farkına varır ve Hacer adında kendi anlayışına uygun biri ile evlenir ve bir oğlu olur. Oğlunun ismi ise Nusret’tir. Feyza ise kendi çevresine uygun Selim adında bir adamla evlenir fakat Selim ; illegal yollardan para kazanmaya başlar , Feyza ile kavgaları başlar. Feyza ‘da kocasından ayrılır ve kızı Hilal’i de yanına alıp Huzur Sokağı’na taşınır. Bu arada Bilal’in karısı ikinci çocuğunu doğuracakken vefat eder. Feyza bundan habersiz olduğu için Bilal ile konuşmaz. Kendilerine evlenmek nasip olmasa da ; evlatları Hilal ve Nusret büyümüştür , birbirleri ile tanışırlar. Aşık olurlar. Feyza kızını Huzur Sokağı adabına ve anlayışına göre yetiştirmiştir bu sebeple Nusret ile Hilal birbirine gayet uyumlu bir çifttir.

Nusret ve Hilal ilişkilerinde ciddidir ,evleneceklerdir fakat Selim Nusret’e bir hain plan yapıp uygular ve Nusret’i hapishaneye attırır. Hapishane de bile kendi halinde başkalarına ışık olur Nusret . Her şey gün yüzüne çıkar ve Nusret serbest bırakılır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

  • Sümeyye damlayıcı

    Çok güzel bir kitap başları sıkıcıydı ama sonra kitap çok akıcı oldu herkesin okumasını tavsiye ederim

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?