Huzur Roman Özeti – Ahmet Hamdi Tanpınar

  • 26 Mart 2018
  • 3.304 kez görüntülendi.
Huzur Roman Özeti – Ahmet Hamdi Tanpınar

ROMAN: HUZUR

YAZAR: AHMET HAMDİ TANPINAR

TÜRÜ: Psikolojik roman

ÖNEMİ: Psikolojik bilinçaltını ortaya çıkarması ile konuşulmuş önemli bir romandır.

KONUSU: Dul bir kadın olan Nuran’a derin aşk neticesinde onunla evlenmek isteyen Mümtaz’ın umutsuzluklar ve talihsizliklerle dolu yaşamı, psikolojik tahlillerle anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Mümtaz: Babasını ve annesini küçük yaşta kaybeden ve amcasının oğlu İhsan tarafından büyütülen bir gençtir. Yakışıklı, ahlaklı, kültürlü biridir. Sevdiği kadın olan Nuran’ı kaybetme korkusu ile yaşar.

İhsan: Mümtaz’ı büyüten ve onun kişiliğinin oluşmasında pay sahibi olan geniş kültürlü bir öğretmendir.

Suat: İhsan’ın arkadaşıdır. Nuran’ı seven Suat, hasta ve garip bir adamdır. İntihar eder.

Nuran: Fahir’in boşandığı kadındır. Mümtaz’ın sevgilisidir. Aldatıldığı için erkeklere güvenini kaybetmiş, güzel bir kadındır.

ÖZET:

Annesini ve babasını küçükken kaybetmiş olan Mümtaz, amcasının oğlu İhsan tarafından büyütülür. Mümtaz, Edebiyat Fakültesinde asistandır ve aynı fakülteden mezun Nuran’ı sever. Nuran dul bir kadındır ve Mümtaz’la evlenmeyi kabul eder. Ancak Nuran’ı seven Suat’ın kendisini asması üzerine, Nuran bu ölümün kendi yüzünden olduğunu düşünerek Mümtaz’la evlenmekten vazgeçer. Nuran eski kocasıyla tekrar bir araya gelme kararı alır ve bunun üzerine Mümtaz iyice ümitsizliğe düşer. Birgün merdivenlerden çıkarken radyodan II. Dünya Sava- şı’nın başladığı haberleri duyulmaktadır. Mümtaz ise merdivenlerde yere yığılır kalır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up