Hüsrev-ü Şirin Kitabının Özeti ve Önemi

  • 05 Ocak 2022
  • 34 kez görüntülendi.

Hüsrev-ü Şirin Kitabının Özeti ve Önemi

Hüsrev-ü Şirin hikayesi 15 yüzyıl ve sonrasında Ferhat ile Şirin hikayesine dönen bir konudur. Ferhat ile Şirin hikayesinin temelini oluşturan bu hikâye genel olarak biyografik hikaye özelliği taşımaktadır. Bununla beraber biyografisinde halk hikayesine dönüşen kişi ise Sasanilerin meşhur olan hükümdarı olan kişi yani ikinci Hüsrev olmaktadır. İkinci Hüsrev’in hayatı romanlaştırılır ve Sasani hükümdarı bakıldığında Ermeni Prensesi olan Şirin’de olan aşkı öne çıkartılmıştır.

Hikâye içerisinde ikinci Hüsrev ve etrafı çevresinde meydana gelen farklı hikayelerden söz edilmiştir bu sebeple Hüsrev ile Şirin mesnevilerinde büyük ölçüde yaşanılan tarihteki olaylar anlatılır. Tarih ve edebiyatta adı Hüsrec-i Pervis olarak geçer bununla birlikte ikinci Hüsrev de 6.yüzyıl tarihinde torunu Hürmüz oğlu olmaktadır. Hüsrev-ü Şirin yazarı Nizami-i Gencevi olmaktadır fakat farklı yazarlar da Hüsrev-ü Şirin konusunu işler.

Hüsrev-ü Şirin Özeti

Hüsrev-ü Şirin özeti bakıldığı zaman içeriğinde 2. Hüsrev Bizanslılarla beraber yapmış olduğu savaşlarda yedi meşhur hazinesi ile anılmaktadır. Bununla beraber büyük büyük dedesi 1. Şapur ile beraber Nuşirevan’ı Adil yaptırmış olduğu Tak-ı Kisra saraylarında oturmuş olan ve köşkü yaptırmış olan Hüsrev olmaktadır. Kısaca Hüsrev-ü Şirin içerisinde Roma’da doğu ve güneydeki kanadını Mısır’a kadar işgal ederek Hüsrev ile Şirin hikayesini anlatmaktadır.

Hüsrev-ü Şirin özellikleri bakıldığında Hüsrev-ü Şirin içerisinde ilk kez Nizami ile kaleme alınan bir eserdir fakat sonrasında Hüsrev-ü Şirin konusu birçok yazar tarafından tekrardan işlenmiştir. Şeyhi de bu önemli eser konusunda yaklaşık olarak 2000 beyitten oluşan baş kısmını ise Nizami tarafından yazılan eseri alarak tekrardan kaleme almıştır.

İlginizi Çekebilir – Çalıkuşu Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Hüsrev-ü Şirin Konusu

Hüsrev-ü Şirin konusu bakıldığında içeriğinde anlatılan olayların tümü Ferhat ile Şirin’deki olaylar ile iç içe olmaktadır. Aynı zamanda Hüsrev-ü Şirin bu iki çiftin aşkını anlatan devam hikâye niteliği taşır. Ferhat ile Şirin aşkını kıskanmış olan Hüsrev’de olmayacak bir iş verir aynı zamanda kayadan ibaret olan Bisütun dağını delmesini ister. Hüsrev-ü Şirin içerisinde Ferhat bu işi yapabileceğini anlat ve ona Şirin öldü der. Bu noktada Ferhat üzüntüsünden ölür ve bu sırada Hüsrev’in karısı Meryem’de ölmüştür.

Hüsrev-ü Şirin Önemi

Hüsrev-ü Şirin önemi bakıldığında hikâyenin devamında Hüsrev ile Şirin’in kavuşmasına bir engel kalmaması ile birlikte bu iki sevgili de maceralı bir süreç yaşar ama kavuşurlar. Hüsrev-ü Şirin hikayesi içerisinde inzivaya çekilen bu aşıkların düşmanı da Hüsrev karakterinin Meryem tarafından meydana gelen oğlu Şiruye olmaktadır. Şiruye de Şirin karakterine âşık olur bu sebeple kendi babasını öldürtmektedir.

Hüsrev-ü Şirin içerisinde Şirin’de bu noktada Şiruye’nin teklifini kabul eder gibi görünmektedir fakat Hüsrev’in türbesine girerek intihar eder yani kendisini öldürür. Bu noktada Hüsrev-ü Şirin hikayesi bir devam niteliği taşıyan bir konuyu işler.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?