Hüseyin Cahit Yalçın Eser Özetleri

  • 09 Mart 2022
  • 16.294 kez görüntülendi.

Hayat-ı Muhayyel: İlk hikayesi olan “Hayat-ı Muhayyel’’den adını alan eser Hüseyin Cahit Yalçın’ın hikayelerini içinde barındırır. Eserde bir “kaçış edebiyatı” olarak görülen Servetifünun sanatçılarının özgürlüğü yakalamak için başka diyarlara göç etme hayalleri anlatılmaktadır. Eserde toplam 21 hikâye yer almış ve bunların yanında şiirlere, denemelere ve çeşitli yazı türlerine de yer verilmiştir.

Hayat-ı Hakikiye Sahneleri: 13 hikaye ve küçük nesir parçalarının toplandığı eserde Hüseyin Cahit Yalçın, bir gözlemci gibi hikayelere dahil olmuş ve satır aralarında yorumlar yapmıştır. Bedbin ve kırılgan bir yapıda olan Hüseyin Cahit, hikayelerini mensur şiir ve hikaye karışımı olarak kaleme almıştır.

Hayal içinde: Hüseyin Cahit Yalçın’ın gençken yaşadığı bir olaydan esinlenerek kaleme aldığı romanıdır. Romanın başkahramanı Nezih’in izmaro adlı Rum kızına olan aşkı eserin konusunu oluşturur. Mantıklı davranan Nezih, aşk acısının manasızlığını anlayarak sevdasından vazgeçer.

Nadide: Hüseyin Cahit Yalçın’ın on altı yaşında kaleme aldığı romandır. Yazar eserin konusunu Serez’deyken dinlediği bir hikâyeden ilham alarak yazmıştır. Nadide adındaki kötü evladı temsil eden bir kızla, Fuat adında iyi evladı temsil eden bir erkeğin etrafında oluşan olaylar romanın konusunu meydana getirmiştir. Nadide güzel olduğu kadar da ihtirasları uğruna her şeyi yapabilecek hatta insanları öldürebilecek yapıda bir kadındır.

Hüseyin Cahit Yalçın Kimdir?

Servet-i Fünun dönemi sanatçılarından Hüseyin Cahit; yazdığı Edebiyat ve Hukuk adlı yazısı ile döneme adını veren Servet-i Fünun Dergisi’nin kapatılmasına sebep olmuştur. Hüseyin Cahit Yalçın Tevfik Fikret’in ardından Servet-i Fünun Dergisi’nin yönetiminde bulunmuştur. Bu dönemde yazdığı yazıdan dolayı sürgüne gönderildi. Hüseyin Cahit Yalçın kimdir sorusu sanatçının yaşamının çok hareketli olması sebebiyle çok sorulmaktadır.

Hüseyin Cahit Yalçın edebi yönüyle tanınmış fakat siyasi yaşamı zamanla daha ön plana çıkmıştır.  Eserlerinde kullandığı dil oldukça süslü ve ağır bir dildir. Eski edebiyat ve yeni edebiyat tartışmalarında yeni edebiyatın en büyük savunucularından olmuştur.  Nadide, Hayal İçinde, Hayat-ı Muhayyel, Kavgalarım, Edebi Hatıralarım en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?