Hüseyin Cahit Yalçın Eser Özetleri

  • 06 Aralık 2017
  • 14.591 kez görüntülendi.
Hüseyin Cahit Yalçın Eser Özetleri

Hayat-ı Muhayyel: İlk hikayesi olan “Hayat-ı Muhayyel’’den adını alan eser Hüseyin Cahit Yalçın’ın hikayelerini içinde barındırır. Eserde bir “kaçış edebiyatı” olarak görülen Servetifünun sanatçılarının özgürlüğü yakalamak için başka diyarlara göç etme hayalleri anlatılmaktadır. Eserde toplam 21 hikâye yer almış ve bunların yanında şiirlere, denemelere ve çeşitli yazı türlerine de yer verilmiştir.

Hayat-ı Hakikiye Sahneleri: 13 hikaye ve küçük nesir parçalarının toplandığı eserde Hüseyin Cahit Yalçın, bir gözlemci gibi hikayelere dahil olmuş ve satır aralarında yorumlar yapmıştır. Bedbin ve kırılgan bir yapıda olan Hüseyin Cahit, hikayelerini mensur şiir ve hikaye karışımı olarak kaleme almıştır.

Hayal içinde: Hüseyin Cahit Yalçın’ın gençken yaşadığı bir olaydan esinlenerek kaleme aldığı romanıdır. Romanın başkahramanı Nezih’in izmaro adlı Rum kızına olan aşkı eserin konusunu oluşturur. Mantıklı davranan Nezih, aşk acısının manasızlığını anlayarak sevdasından vazgeçer.

Nadide: Hüseyin Cahit Yalçın’ın on altı yaşında kaleme aldığı romandır. Yazar eserin konusunu Serez’deyken dinlediği bir hikâyeden ilham alarak yazmıştır. Nadide adındaki kötü evladı temsil eden bir kızla, Fuat adında iyi evladı temsil eden bir erkeğin etrafında oluşan olaylar romanın konusunu meydana getirmiştir. Nadide güzel olduğu kadar da ihtirasları uğruna her şeyi yapabilecek hatta insanları öldürebilecek yapıda bir kadındır.


Diğer kategorilerdeki eser özetlerimizi okumak için lütfen ilgili kategorilere gidiniz. Ayrıca eklenen her bir eser özetinde anında haberdar olmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri android uygulamasını cep telefonlarınıza ücretsiz olarak indiriniz. Bu sayede tüm özetlerimizden haberdar olabileceksiniz.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.