Her Gece Bodrum Roman Özeti – Selim İleri

  • 28 Mart 2018
  • 2.880 kez görüntülendi.
Her Gece Bodrum Roman Özeti – Selim İleri

ROMAN: HER GECE BODRUM

YAZAR: SELİM İLERİ

TÜRÜ: Psikolojik-Sosyal roman

ÖNEMİ: Bodrum dörtlemesinin birinci kitabı olan eser kentsoyluların iç dünyalarını, aşklarını, yalnızlıklarını, dönemin siyasi özelliklerini ele alması bakımından önemlidir.

KONUSU: Bodrum’a tatil için gelen bir grup gencin yaşadıkları, yalnızlıkları ve düşünsel değişiklikleri romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Cem: Romanın başkahramanıdır. 27 yaşında ve kendini çirkin bulan bir gençtir. En yakın arkadaşları tarafından anlaşılamayan, yalnız bırakılan bir kişidir.

Murat: Cem ile tatile gelmesine rağmen onun kendisine ayak uyduramadığını söyleyen ve Cem’i yalnız bırakan bir şahıstır. Kırıcı, yıkıcı, duyarsız bir kişi görüntüsündedir.

Emine: Kerem’e ilgi duyan ancak bu ilgiye karşılık bulamayan bir kişidir. Bunun sonucunda Bodrum’u terk eder.

ÖZET:

Cem, Murat ve Tarık Bodrum tatiline çıkmıştır. Murat ve Tarık, arkadaşları Cem’e karşı daha soğuk bir tavır sergilemektedirler. Yalnız kalan Cem ise iç dünya muhasebesi yapar. Murat ve Tarık Cem’den ayrı takıldıkları bir zamanda Betigül, Kerem ve Haydar ile tanışmışlardır. Bu üç kişi entelektüel ve kentsoylu tiplerdir. Bu grup arkadaşlığına Emine, Ahmet ve Kaherine de dâhil olur. Emine, Kerem’e karşılıksız bir ilgi duymaktadır. Cem ise Murat’ın açık açık onunla paylaşacak bir şeyi olmadığını söylemesi ile iyice yalnız kalmıştır. Cem, Murat’ın tavırlarını Bodrumdaki diğer insanların tavırları gibi kırıcı bulur. Ancak Cem, Betigül ile yasak bir ilişki yaşayarak arkadaşlarının umurunda olmadığı ve tatillerde birçok insanın yaptığı gibi şehvi duyguları ile hareket eden bir tip görüntüsü çizmeye başlar. Emine ise duygularına karşılık bulamayınca Bodrum’dan ayrılır. Tarık ile Murat’ın da arası açılmıştır. Roman sonunda üç arkadaş Tarık’ın arabasına binerek Bodrum’dan ayrılmışlardır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up