Hep O Şarkı Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  • 30 Ocak 2018
  • 9.548 kez görüntülendi.

Hep O Şarkı romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınmış olan önemli bir eserdir. Sosyal ve siyasal konuların ele alındığı Hep O Şarkı, Abdülaziz Dönemi’nin varlıklı ailelerin konak yaşamına ışık tutması açısından önemli bir romandır.

ROMAN: HEP O ŞARKI

YAZAR : YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

TÜRÜ: Siyasal-Sosyal roman

ÖNEMİ: Hep O Şarkı, Abdülaziz Dönemi’nin varlıklı ailelerin konak yaşamına ışık tutması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Münire Hanım ile Cemil Bey’in yaşadıkları aşklar merkeze alınarak Abdülaziz Dönemi’nin varlıklı kesimlerin hayatları romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Münire: Romanın baş kişisidir. Zengin bir paşa kızıdır. Duygularının peşinden gider. Ancak roman boyunca mutluluğu yakalayamaz. Hayal kırıklıklarına uğrar.

Cemil: Münire’nin çocukluk arkadaşı ve aşığıdır. Sevilen ve aranan bir paşa çocuğu olmasına rağmen sevdiği kıza kavuşamaz. Sürgüne gönderilir ve bitkin bir halde eski aşkının karşısına çıkar.

Hep O Şarkı Roman Özeti

Münire Hanım varlıklı bir paşanın kızıdır. Konakta büyüyen Münire Hanım yine kendisi gibi konakta yetişen komşusu Cemil’e âşık olur. Münire ile evlenme kararı alan Cemil Münire’nin babasının engellemeleri ile karşılaşır. Münire’nin babası kızını Nafi Molla’nın oğlu Rükneddin ile evlendirmek ister. Rükneddin ile evlenen Münire mutlu olamaz. Kocasının hizmetçilerle olan ilişkisini öğrenince de evi terk eder. Cemil’le yeniden görüşmeye başlayan Münire, Cemil’in Anadolu’ya sürgün edilmesi sonunda bu görüşmelere de zorunlu olarak son verir. Yıllar sonra Münire ile Cemil tekrar karşılaşırlar. Cemil Bey evlenmiştir ve düşkün bir haldedir. Bu vaziyeti gören Münire ise büyük bir hayal kırıklığına uğrar.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Eğer sadece Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun  Eser Özetlerini okumak isterseniz lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?