Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens Özeti

  • 09 Aralık 2021
  • 163 kez görüntülendi.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens Özeti

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens özeti bakıldığı zaman Tarih Profesörü olan Yuval Noah tarafından yazılan bu eser son dönemse ses getirmiştir. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı başlangıçtan bugüne kadar insanların tarihsel yolculuğunu konu almaktadır. İnsanlarla birlikte bugünü meydana getiren ve tüm koşulları sosyal bilimler ile fenni ışığında detaylandırmaktadır.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens konusu bakıldığı zaman insanlık tarihi söz konusu olduğu zaman bu başlangıcın önemi ile beraber dünya ile insan hakkında sorulan tüm soruları cevaplamaktadır. 13,5 milyar yıllık bir zaman yolculuğuna sürükleyen Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı içerisinde fizik, biyoloji, kimya gibi farklı birçok konuya değinmektedir.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens Özeti

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Özeti

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens Özet

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens özet bakıldığı zaman Harari, kitabın başında dünyanın gelişimin öncesinde fizik konusunu anlatıyor, ardından kimya ve sonunda biyoloji etrafında teşekkül ettiğini söylemektedir. Bu noktada evrimle temas içerisinde olan Harari, Sapiens türlerinin günümüze uzanan tarihini ele almaktadır. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens içerisinde insanların gelişimi, Tarım Devrimi, Bilişsel Devim olmak üzere üç farklı temel başlık altında incelenmektedir.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens analiz bakıldığı zaman tarihsel olan sürecin son 5 bin senesini kapsamaktadır ve önceki dönemlere bakıldığında son 5 bin seneye olan ilişkin birçok somut bilgi bulunuyor. Bu sebeple Bilimsel Devrim alt başlığı kitabın en uzun kısmını oluşturmaktadır ve söz konusu olan bu dönemde daha sübjektif bir anlatım benimsemektedir.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı bölüm özetleri içeriğinde insanların dinlerinden yönetme biçimlerine, geçim kaynaklarına, göçler, savaşlar, toplumsal kavramlara da göz atıyor ve tüm bunları bir başlık altında bir araya getirmektedir. Kitap içerisinde başka kendini ilk olarak hayvanla eş değer olarak gören insanların zaman içerisinde doğa ve kendisine karşı sürdürmüş olduğu üstünlük konusunu anlatmaktadır.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens Karakterleri

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens karakterleri bakıldığı zaman genel olarak insanları konu alan bir kitaptır. Harrari kendi dersler içerisinde anlatmış olduğu konu ve derslerden derlenen bu kitapta bilimsel atmosferinin yanı sıra akıcı anlatımla beraber okuyucu kitlesini genişletiyor. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı bakıldığı zaman her ülkede farklı bir basımı ile birlikte okurları ile buluşmaktadır. Yuval Noah Harari hayatına bakıldığı zaman,

  • İsrailli bir yazar ve tarihçidir, bununla birlikte İbrahi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde bir profesör olmaktadır. En sevilen eseri Hayvanlardan Tanrılara Sapiens olmaktadır.
  • Harari’nin görüşüne bakıldığı zaman günümüz insanları ile yeryüzü sınırlarını aşmaktadır ve canlı yaşamı konusunda binlerce yıllık tarihinin aksine doğal seçilimi ile değil akıllı tasarımlarla birlikte şekillenmektedir.
  • İnsan ekosistemde yarattığı tahribatın sonucu olarak geri dönülemez olan felaketlerin farkındalığı ile beraber doğaya ve kendi doğasına pek çok müdahalede bulunmaktadır.
  • İsrailli yazar olan Harari tüm dünyaya ses getiren kitabı olan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı ile tek amacının insan doğasına ve yaratılışı konusundaki soruları daha cesur bir şekilde cevaplamaktadır.

Sonuç

Akıcı ve anlaşılır bir dili olan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens özeti bakıldığı zaman birçok farkındalık edinmeyi sağlar. Bu farkındalıklarla birlikte insanların başlangıcı konusunda farkındalık edinmeyi sağlar bu sebeple sadece insanların başlangıcı değil insanların hareketleri hakkında konuları da içermektedir.

Bilimsel bulgu ve dayanaklarla birlikte kişilerin kim olduğunu, nereden geldiğini ve senelerdir ne yaptığı ile nelere sebep olduğunu evrim teorisi ile beraber anlatmaktadır. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens özeti ve yorumları bakıldığı zaman ön yargılar bir kenara bırakıldığında insanların doğası bu kitap ile beraber daha anlaşılır olabilmektedir.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens PDF kitabı içerisinde bazı sorulara bakıldığında insanların neden ve nasıl böyle bir hale geldiği, neden paraya taptığını, erkek ile kadın ayrımı, ele geçirilen gücün neden kötüye kullanıldığı ve dini değer gibi farklı alanlarda cevap bulunabilmektedir. İnsanların tarihinde sorular ve cevaplar ile ışık tutan bir kitaptır ve tüm dünya tarafından sevilen önemli kitaplar arasında yer alıyor.

 

En Çok Okunan Kitap Özetleri

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?