Hayrabad Kitabının Özeti ve Önemi

  • 11 Ocak 2022
  • 20 kez görüntülendi.

Hayrabad Kitabının Özeti ve Önemi

Hayrabad Baltacı Mehmed Paşa adına yazılan 1705 ve 1706 seneleri arasında ünlü bir mesnevi haline gelen Nabi ile kaleme alınan bir eser olmaktadır. Hayrabad yazılan dönemde büyük bir övgü alan ve mesnevinin konusu ise İlahi name Attar içerisindeki eserden köken almış bir eser olmaktadır. Bakıldığı zaman Hayrabad eseri Nabi’nin edebiyatı içerisinde en az dikkate alınan eserlerindendir.

Hayrabad kimin bakıldığı zaman Nabi ile yazılmıştır ve yazıldığı dönemde oldukça sevilen ve beğenilen Hayrabad eserinde öfke ile küçümseme dolu mısralarda görülen mesnevi 19 yüzyıldan itibaren Nabi’ye takıştırılamayacak terkipler ile beraber ağır bir dil ile kurgu basitliği konusunda şairin yaşına ve başına uygun olmadığı tartışılmıştır.

Hayrabad Özeti

Hayrabad özeti içerisinde Cavid isminde bir genç Hurrem şah isimli bir şaha âşık olmaktadır fakat Cürcan padişahı sever ve Fahr’de bu genci sever. Hurrem Şah sarhoş olduğu bir gün Vacid’i Cürcan padişahına verir. Cürcan ise padişahı Hürrem Şah’ın sarhoş olduğunu bilerek böylede davrandığını düşünür ve hatta ertesi gün ayrıldığı zaman da Cavid’i geri isteyebileceğini düşünmektedir.

Hayrabad konusu bu noktadan sonra daha karmaşık bir hal alır ve Cavid’i bir kuyuya saklar ve sonrasında iki tane de kafür mumu yakmaktadır. Şah ayıldığı zaman Cavid’i geri isteyeceğini düşünmektedir. Bu sebeple Cavid’i kuyuya sakladıktan sonra bir hırsız Cavid’i oradan çıkartır ama farklı bir kuyuya düşürmektedir.

Padişah ise bu hırsızla beraber kuyuya girerek Cavid karakterini kurtarır. Sonrasında yolları güzel bir bahçeye düşer ve bahçe içerisinde dev ile güzel bir kız bulunur dev kıza âşık olur fakat Cavid kızı görünce kıza âşık olur ama hırsız devi öldürür Cavid ise kıza kavuşur.

İlginizi Çekebilir – Romeo ve Juliet Özeti

Hayrabad Konusu

Hayrabad konusu bakıldığı zaman edebiyat tarihi içerisinde en az dikkate alınan eseri olmaktadır. Yazıldığı dönemde en fazla beğenilen bu eser genel olarak ağır dili ile beraber kurgusunun basitliği ile birlikte şairin yaşı ile başına uygun olup olmadığı düşünülmektedir. Tanzimatçılar ise Hayrabad kitabı ile Şeyh Galib’e hak verir ve Hayrabad eserinin kendisinin altında kaldığını düşünen kişi ise Ziya Paşa olmaktadır.

Hayrabad özellikleri konusunda Hayrabad eserinde metin neşrinin kitap olarak henüz yayımlanmamış olması olmaktadır bununla beraber Hayrabad’ın metin neşrinin kitap olarak henüz yayımlanmamış olmasıdır. Türkiye çağında bilhassa son 20 senede üçüncü sınıf olan şairlerin eserleri bile kitaplaştırılma yolunda ilerlerken Hayrabad’ın göz ardı edilmemesi şaşırtıcı olmaktadır.

Hayrabad Önemi

Hayrabad önemi bakıldığında özellikle dili ile ve üslubu ile beraber taşıdığı mesaj konusunda kat ettiği yollar beraber dönemin kuşandığı değerleri ile kendi dönemini ifade eden eserler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple çağdaşlarınca Hayrabad oldukça çok sevilmiştir. Hayrabad ile beraber Şeyh Galib’i bu şekilde kızdıracak kadar el üzerinde tutulan bir eserdir.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?