Hayal İçinde Roman Özeti | Hüseyin Cahit Yalçın

  • 21 Şubat 2019
  • 4.491 kez görüntülendi.

Hayal İçinde Roman Özeti Hüseyin Cahit Yalçın

Hayal İçinde romanın kahramanı Nezih 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Gayrimüslim bir kıza platonik aşk hikayesini ve bu aşk için kurduğu hayal dünyasını anlatmaktadır. Nezih’in hayal dünyası , kurduğu hayaller için çektiği sıkıntıları yazarımız Hüseyin Cahit Yalçın oldukça eserde detaylı anlatmıştır.

Ösym sınavlarında başarıyı yakalamak için yayınladığımız tüm eser özetlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini istiyorsanız android uygulamamızı playstoreden indirebilirsiniz.

ROMAN: Hayal İçinde

YAZAR: Hüseyin Cahit Yalçın

ÖNEMİ: Hüseyin Cahit Yalçın’ın edebiyat dünyasında en önemli eseri olarak kabul edilir.  Kitapta İstanbul ve Büyükada’dan ıkça detaylı olarak bahsedildiği için aynı zamanda kültürel bir gezi etkisi yaratmaktadır.

KONUSU:  Hayal İçinde eserin kahramanı Nezih adlı 17 yaşındaki lise öğrencisidir. Nezih arkadaşları ile Tepebaşı denilen mekana gitmiştir ve burada gayrimüslim 3 kızdan birine aşık olmuştur. Nezih’in platonik olarak aşık olduğu kız İzmaro için kurduğu hayal dünyası ve iç dünyasını yani aşkını göreceğiz. Nezih’in hayal dünyasında kurduğu İzmaro aşkı bir gün hakikat ile gerçekleşir ve İzmaro ile ilk kez konuşma fırsatı bulur . Her şey o anda Nezih’in gerçeklerle yüzleşmesine ve hayal dünyasında kurduğu gibi olmadığı anlar. Mantıklı davranan Nezih, aşk acısının manasızlığını anlayarak sevdasından vazgeçer.

ŞAHIS KADROSU:

Nezih: 17 yaşında lise öğrencisi , İzmora adlı gayrimüslim bir kıza platonik olarak aşık.

İzmaro : Nezih’in aşık olduğu sarışın ve mavi gözlü ,gayrimüslim güzel kız.

Hayal İçinde Roman Özeti

Romanımızın kahramanı Nezih’in hayal dünyası ve platonik aşkını detaylı olarak eserimizde görmekteyiz. Nezih’in kafasında yarattığı İzmaro aşkı ve bu aşk için yaşadığı psikolojisine şahitlik ediyoruz. Nezih , İzmaro’yu Tepebaşı denilen yerde görmüş beğenmiş ve arkadaşlarından da bu 3 gayrimüslim kız için bir şeyler duymuştur. Nezih aralarından İzmaro’ya aşık olmuştur.  Nezih Tepebaşı’na sürekli gidip İzmaro’yu görmek ister fakat bir gün yine Tepebaşına gittiğinde İzmaro’yu her zaman ki masasında göremez izini kaybetmiştir. Nezih İzmaro’nun Büyükada’da olduğunu öğrenir ve uzaktan takip eder. Nezih’in İzmaro’yu bulması ve onun için oldukça acı verici bir süreç olmaktadır. Romanın sonunda Nezih bir türlü konuşamadığı ve ulaşamadığı aşkı ile karşılaşır . Nezih ve arkadaşlarının oturduğu masaya eşlik etmek durumunda kalan gayrimüslim kızlar ile biraz sohbet edince Nezih kızların yalnızca alaycı ve kibirli olduklarını anlar. Kızların gülmek eğlence için yaşadığını ve bugüne kadar kurduğu hayallerin hepsinin boş olduğunu anlar. Nezih romanın sonunda olduğu yerde İstanbul manzarasına bakıp boş bir hayal içinde olduğunu düşünür ve kendi ile yüzleşir.

3.5/5 - (2 votes)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?