Harry Potter ve Felsefe Taşı Özeti

 • 08 Aralık 2021
 • 187 kez görüntülendi.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Özeti

Harry Potter ve Felsefe Taşı özet dünyaca bilinen ve Harry Potter serisinin ilk filmidir. Harry Potter ilk filmde büyücü dünyası ile ilk defa tanışır ve hayatın asıl gerçekliğini öğrenir. Daha bir bebekken annesi ve babası öldürülür bu sebeple teyzesinin evinde kalmaya başlar. Belli bir yaşa geldikten sonra Hogwars mektubu gelir ve Harry için artık büyücü dünyasının kapısı aralanmıştır.

Harry Potter Felsefe taşı özeti kısa Harry Potter Dursley ailesi ile yaşar fakat bu aile Harry’e sürekli olarak kötü davranır. Dursley ailesi ile büyüyen Harry Potter 11 yaşına geldiğinde mektup alır fakat eniştesi ile teyzesi tarafından gönderilmez. Bunun üzerinde 11 yaş gününde Hagrid Harry’i alır ve Hogwars Cadılık ve Büyücülük Okulu’na götürür. Okul için gerekli ekipmanları alan Harry artık Hogwars için hazırdır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Özeti

Harry Potter ve Felsefe Taşı Özet

Harry Potter Felsefe Taşı özet Harry, büyülü yolculuğu ile birlikte Ron ile tanışır ve sonrasında Hermonie ile tanışır. Harry Hogwars büyücülük okulunda ve sihir dünyasında oldukça bilinen biridir. Harry okula gider ve seçmen şapka tarafından bölümlere ayrılan okulda bölümünü Gyrfindor olarak belirler. Bu sayede 3 arkadaş yani Harry, Ron ve Hermonie artık aynı takımdadır bu sırada ezeli rakibi olan Draco ile Slytherin takımında yer alır.

Harry süpürge dersinde yaşadığı olaylardan dolayı Quidditch takımına girer tabi bu sırada okul içinde yaşanan gizemli olaylarla beraber kim olduğunu, anne ve babasının kim olduğunu, en büyük düşmanının da Lord Voldemort olduğunu öğrenir. Bu sırada Harry felsefe taşı ile tanışır ve bu felsefe taşının Lord Voldemort tarafından da arandığını öğrenir.

Harry Potter bu süreç içerisinde Ron ve Hermonie ile daha yakın bir arkadaş olur ve bununla beraber sihir dünyasını tanırken birçok maceraya beraber atılırlar. Film sonunda Harry, Lord Voldemort’u yener ve onun felsefe taşını ele geçirmesine izin vermez. Harry Potter ve Felsefe Taşı yer ve zaman genel olarak Hogwars içerisinde geçer zaman net olarak bilinmez.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Karakterleri

Harry Potter ve Felsefe Taşı karakterleri bakıldığı zaman seri boyunca yer alan karakterlerdir. Genel olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı karakterleri şu şekildedir,

 • Harry Potter, ana karakterdir annesi Lilly ile babası James Potter’in oğludur. Gryfindor öğrencisidir ve aynı zamanda seçilmiş kişidir.
 • Albus Dumbledore, Hogwars okulunun müdürüdür, büyücü dünyasındaki en güçlü büyücüdür. Lord Voldemort baş düşmanıdır ve Harry Potter’e yol göstermektedir.
 • Hermonie Granger, Harry Potter’in en yakın arkadaşlarından biridir, büyücülük okulunun en zeki karakterleri arasındadır, yarı büyücüdür.
 • Ronald Weasley, Harry Potter’in en yakın arkadaşlarından biridir, en sadık ve güvenilir dostudur ve özellikle Felsefe Taşı filminde satranç büyüsünü bozar.
 • Rubeus Hagrid, Hogwars okulunun güvenlidir ve okulun anahtarlarından sorumludur, tüm olaylarda Harry’in yanında olur.
 • Draco Malfoy, Slytherin takımında bulunur ve Harry Potter’i seven bir karakter değildir, sürekli olarak düşman rolü oynar.
 • Lilly Potter, Harry’in annesidir, Lord Voldemort ile savaşırken Harry’i korumak için ölmüştür.
 • James Potter, Harry Potter’in babasıdır ve Lilly Potter ile evlidir, annesi ile Hogwars zamanında öğrenciyken tanışmıştır.
 • Vernon, Dudley, Petunia Dursley, Harry Potter’in üvey ailesidir, Harry Potter’i sevmezler ve zorunluluk olduğu için evlerinde tutarlar. Petunia Harry Potter’in annesi Lilly’in kardeşi olmaktadır.

Sonuç

Harry Potter ve Felsefe Taşı genel olarak 7 kitap serisinden oluşur ve ilk kitabı felsefe taşıdır. Bu filmle birlikte Harry Potter ilk defa kendisini, var oluşunu anlamaya çalışır. Felsefe Taşı filminde ilk defa Lord Voldemort ile karşılaşır fakat bu son değil daha ilk karşılaşma olacaktır. Harry Potter için henüz her şey yenidir ve Dursley ailesinden kurtulduğu için kendisini çok mutlu hisseder.

En Çok Okunan Kitap Özetleri

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?