Harname

  • 30 Mayıs 2021
  • 30 kez görüntülendi.

Harname

Harname ile ilgili detaylı bilgiler yazımızda sizlere anlatılmaktadır. Özellikle, Harname Konusu ve Olay Örgüsü ile ilgili de göz atabilirsiniz. Harname kimin eseri sorusu oldukça merak ediliyor. Şeyhi tarafından kaleme alınan Harname Türk edebiyatının önemli eserleri arasında yer alır çünkü ünlü bir fabl örneğidir. Dönemindeki çarpıklıkları başarıyla eleştiren Harname kullanmış olduğu dil ile günümüze de hitap etmektedir.

Harname Nedir?

Harname nedir sorusu fabl olarak yanıtlanabilir. Harnâme Türk edebiyatının ilk fabl örneğidir. Fabl, alegorik anlama sahip olan, hayvanların konuşturulduğu ama onlara insani özelliklerin yüklendiği eserlerdir. Bu kapsamda yazarlar okurlara farklı konuları çok daha kolay anlatabilmektedirler. Harname beyit sayısı olarak 126 beyitten oluşur. Eserde bolca intak ve teşhis gibi edebi sanatlar kullanılmıştır. Gösterme, anlatma, iç konuşma gibi özellikler de bulunur. Harname hangi döneme aittir? Harname II.Mehmet’e sunulmuştur.

İslam edebiyatında özellikle Fars etkisinde çok fazla fabl örneği görülmektedir. Mantıkut Tayr ve Gülistan gibi eserlerde fabl özellikleri görülür. Dünya edebiyatında da La Fontaine, Ezop ve Beydeba gibi isimler fabl türünde başarılı örnekler vermişlerdir. Türk edebiyatında ise Şeyhi tarafından yazılan Harname türünün başarılı örnekleri arasında yer alır.

Harname Olay Örgüsü Nedir?

Harname olay örgüsü açısından yük taşımaktan ve çalışmaktan bitap düşmüş bir eşeğin başından geçenleri anlatır. Bir gün bu eşek sürekli otlayan semiz öküzleri görür. Yanlarına hemen giderek onların bu kadar tok ve sağlıklı oluşlarını merak eder. Öküzler de buğday öğütmede çalıştıklarını ve bunun insanlar için çok önemli olduğunu ifade ederler. Eşek de bu söze inanarak birden bir buğday tarlasına girer ve tüm buğdayları ayaklarıyla ezmeye başlar. Ancak tarla sahibi bu durumu görünce eşeğin kulaklarını ve kuyruğunu keser. Daha sonra çaresiz kalan eşek yolda bir bilge eşek ile karşılaşır ve bilge eşek ona durumun aslını anlatır.

Harname Ne Anlatır?

Harname konusu itibariyle işin ehli olmayanlar tarafından yapılan işlerin kötü sonuçlar doğuracağını okura gösterir. Kendi yeteneğini ve becerilerini görmeden başkalarının işine karışmanın da hazin sonuçlar yapabileceğini belirten Harname bu durumun sonuçlarında kişilerin kendilerini kötü hissedebileceklerini belirtir. Şeyhi yani yazarı, okura kendi durumlarını görmeleri ve buna uygun şekilde davranmaları gerektiğini öğütlemektedir.

Nazım şeklinde yazılan ve biçimi Mesnevi olan Harname aynı zamanda aruz ölçüsü ile yazılmış olup Fâ i lâ tün/me fâ i lün/fe i lün kalıbı kullanılmıştır. Eser üzerine çalışma yapan kişi Faruk Kadri Timurtaş’tır.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?