Harname Kitabının Özeti ve Önemi

  • 08 Ocak 2022
  • 41 kez görüntülendi.

Harname Kitabının Özeti ve Önemi

Harname eseri divan edebiyatı şairi şeyhi ile mesnevi türünde kaleme alınan bir hikâye olmaktadır ve toplamda 126 beyitten oluşur. ilk fabl örneği Türk edebiyatı içerisindedir ve sonunda canından olan fakat öküze özenmiş olan bir eşeğin hikayesi olarak anlatılmaktadır.

Harname özellikleri bakıldığında aynı zamanda bir hekim olan Şeyhi ise Çelebi Mehmet’i tedavi ettikten sonra Çelebi Mehmed ola bir köy yani Tokuzlu Köyü’nü hediye etmektedir. Köye giden Şeyhi ise yolda eşkıyalar tarafından dövülür, soyulur bu durum üzerine yazar Harname eserini kaleme alır.

Harname Özeti

Harname özeti bakıldığında şeyhi divan edebiyatı gelişimine büyük bir katkısı olan ve aynı zamanda 15 yüzyıl divan şairlerinden olan biridir. Bununla beraber tasavvufi eğitimi alan bu yazar eserinde tasavvufi öğeleri barındırır ve din dışı şiirler yazmayı tercih etmiştir. Şeyhin bilime olan merakıyla beraber İran bölgesinde gitmiş ve burada başta tasavvuf ve tıp olmak üzere yoğun bir eğitim görmüştür.

Öğrenimini tamamlayan yazar Anadolu’ya geri döner ve bu sırada Hekim Sinan olarak anılır. Bir hekim unvanı ile ünlenen Şeyhi’nin tedavi etmiş olduğu hastalar içerisinde Sultan Mehmed Çelebi bulunur. Hacı Bayram Veli’den fazla bir şekilde etkilenerek onun dervişi olmaktadır. İkinci murat zamanında saraya çok yakın olan Şeyhi, paşanın hekimlerinden biri olmaktadır.

Harname Konusu

Harname konusu bakıldığında bu eser Türk Edebiyatı içerisinde ilk fabl örneği olmaktadır. Bununla beraber küçük bir mesnevi olmaktadır ve toplamda dört kısımdan meydana gelmektedir. Fakat Harname eserinin beş bölümden oluştuğunu söylemek daha uygun olmaktadır. Söz konusu olan Harname eserinin ilk 7 beyti Allah’ı anlatır ve diğer 5 beyti ise peygamber efendimize sonraki olan 26 kısım da padişaha övgü kısımları olmaktadır.

Harname özet içerisinde Harname belirtilen kısımları içerisinde 83 adet beyti asıl hikâye kısmı olmaktadır ve son 5 beyitte dua kısmı olmaktadır. Belirtilen Fabl eseri içerisinde kaderi de bir yük taşımak olan bir eşeğin semiren öküzlere özenmesi üzerinde başına gelenler mizahi bir üslup ile belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir – Romeo ve Juliet Özeti

Harname Önemi

Harname önemi genel olarak içerisindeki eşeğin dilinden, dirlik umdukça zahmet gördüğünü ve düzen istedikçe mihnet bulduğunu belirtilen Harname yazarı, bu eseri kendi durumuna benzeterek kaleme almıştır. Hikâye genel olarak ünlü bir mesnevi olmaktadır bununla birlikte eser aynı zamanda bir göz hekimi olan şeyhinin tedavi etmiş olduğu Çelebi Mehmet geçer.

Harname genel olarak beyitler ile başlayan bir mesnevi eseridir ve Şeyhi söylemek istediklerini eşeğe söyletmektedir. Alegorik bir anlatımı olan bu eserde bu anlamda Türk edebiyatı içerisinde ilk fabl örneğidir bu sebeple Harname okullarda ve kitaplarda geçen ve adı sıklıkla duyulan eserler arasında bulunmaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?