Hanımın Çiftliği Roman Özeti – Orhan Kemal

  • 30 Mart 2018
  • 15.034 kez görüntülendi.
Hanımın Çiftliği Roman Özeti – Orhan Kemal

Hanımın Çiftliği Özeti

Hanımın Çiftliği romanı Orhan Kemal tarafından kaleme alınan güzel eserlerden biridir. Sosyal roman türünde yazılmış olan Hanımın Çiftliği birçok filme de konu olmuştur. Hatta yakın zamanda dizisi dahi yapılmıştır.

Hanımın Çiftliği eser özetini sizler için aşağıya yazdık. Umarız faydasını görürsünüz.


ROMAN: HANIMIN ÇİFTLİĞİ

YAZAR: ORHAN KEMAL

ÖNEMİ: Sınıflar arası mücadeleyi anlatması ve işçi bir kızın hanım olma sürecinin masaya yatırması açısından önemlidir.

TÜRÜ: Sosyal Roman

KONUSU: Güllü adlı kızın Muzaffer Bey ile evlenerek hayatının değişmesi ve sonu hüsranla biten hanımlık yaşamı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Güllü: 13 yaşında bir işçi kızdır. Romanın ana kahramanıdır. Çiftliğe gelmesi ile hayatı değişir. Sınıf atlamanın sembol ismidir çünkü çiftliğe hanım olmuştur.

Muzaffer Bey: Olayların geçtiği çiftliğin sahibidir. Zengin bir adamdır. Köylünün toprağını zimmetine geçirdiği gerekçesiyle köylüler tarafından öldürülür.

Habib: Muzaffer Bey’e karşı her işi tasarlayan ve köylüyü galeyana getiren kişidir. Hiçbir zaman yakalanmaz. İşini bilen bir tiptir.

ÖZET:

Muzaffer Bey çiftlik sahibi bir adamdır. Çiftlikte metresiyle Gülizar tüm işleri çevirmektedir. Muzaffer Bey’in yeğeni Ramazan ise evlenmek için şehirden Güllü isimli bir kız getirmiştir. Gülizar, beyin Güllüyü görmemesi için her şeyi yapsa da engel olamaz ve Güllüyü gören bey ona hayran kalır. Onunla evlenmek isteyen bey, karşısına çıkan Ramazan ile Gülizar’ı çiftlikten atar. Köylü ise başta Habib olmak üzere Muzaffer Bey’e toprak davasından dolayı diş bilemektedir. Güllü ile evlenen Muzaffer Bey’in ondan çocuğu da olur. Ancak pusuya düşürülen Muzaffer Bey köylüler tarafından öldürülür. Habib suçlu gibi görünse de kanıtlanamadığı için yakalanmaz. Çiftliğin hanımı Güllüdür artık ve kendisi Serap Hanım olarak tanınır. Daha sonra köylülerle birlikte, Habib çiftliği ateşe verir. Canını zor kurtaran Güllüyü Habib yolda yakalar. Kimseye şikâyet etmeyeceğine söz veren Güllü ölümden kurtulur.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up