Halit Ziya Uşaklıgil Eser Özetleri

  • 18 Kasım 2017
  • 2.866 kez görüntülendi.
Halit Ziya Uşaklıgil Eser Özetleri

Halit Ziya Uşaklıgil Eser Özetleri

Halit Ziya Uşaklıgil Eser Özetlerini okuduktan sonra yorum yapmayı unutmayınız lütfen. Diğer Servet-i Fünun dönemi eser özetlerini okuyabilir ve aynı zamanda mobil uygulamamızı indirerek her gün bir eser özetinin android telefonunua bildirim olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

BİR MUHTIRANIN SON YAPRAKLARI ESER ÖZETİ: Halit Ziya Uşaklıgil’in yazdığı hikâyedir. Necip adlı aşırı derece duyarlı bir gencin, derin bir melankoliye kapılması sonucunda insanlardan kaçarak bir köye saklanışı ve burada yakalandığı beyin hummasından dolayı ölümü hikâyenin konusudur. Eser içerisinde günlüklere yer verilmiştir.

BİR İZDİVACIN TARİH-İ MUAŞAKASI ESER ÖZETİ: Halit Ziya Uşaklıgil’in yazdığı hikâyedir. Hikâyenin konusu mutlu bir evlilikle sonuçlanan bir aşk hikayesidir. Hikayenin ana kahramanları Cevat ve sevdiği kız İclal’dir. Aşk hikayeleri mektuplarla başlamıştır. iki genç evlenip mutlu bir yuva kurar. Bu evlilikten çocukları da olur.

DELİ ESER ÖZETİ: Halit Ziya Uşaklıgil’in yazdığı üçüncü büyük hikâyedir. Eser kısa cümlelerle ve çok sade bir şekilde kaleme alınmıştır. Bu eser yarım kalmıştır. Hikayenin kahramanı çevresinde deli olarak tanınan ama bunu kabul etmek istemeyen bir adamdır. Aynı zamanda fiziksel olarak da hasta olan adam küçükken boğazında çıkan bir uru bir cerraha aldırmıştır. Uzun yıllar boyunca kendisini çok korkutan cerrahın hayali görmeye başlamıştır. Onu bu psikolojik etkiden kurtarmak için cerrahın öldüğünü söyleseler de cerrahı bir at gezintisinde gören “deli” yeniden psikolojik yıkıma uğrar. Eserdeki olaylar “deli”nin tuttuğu hatıra defterinden nakledilir.

BİR YAZIN TARİHİ ESER ÖZETİ: Halit Ziya Uşaklıgil’in günlüklerle kaleme aldığı bir hikâyedir. Eserde karmaşık aşk hikâyelerine yer vermiştir. İhsan adlı bir delikanlıyla beş genç kızın bir yalıda yaşadıkları duygusal ilişkiler eserin konusunu oluşturmuştur.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up