Halil Cibran Ermiş Özeti

  • 10 Aralık 2021
  • 263 kez görüntülendi.

Halil Cibran Ermiş Özeti

Halil Cibran Ermiş özeti, bu kitabı okumak isteyenlerin en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. Lübnan asıllı Amerikalı yazar Halil Cibran tarafından kaleme alınan Ermiş isimli kitap 1923 yılında yayınlanmıştır. Halil Cibran’ın yazdığı kitabın en büyük özelliklerinden birisi de, Dünya Edebiyatı tarihi boyunca en fazla yabancı dile çevrilen kitap özelliği taşıması olmaktadır.

Konu olarak hayat ve insanlığa dair dersler veren bu eser, Türkiye’de ve dünyada en çok okunan kitaplar arasında da bulunmaktadır. Lübnan doğumlu olan Halil Cibran’ın en iyi eseri ise Ermiş isimli kitap olmaktadır. Ermiş kitabı dili ise insanların olayları iyi kavrayabilmesini sağlayan kısa ve çarpıcı ifadelerden oluşmaktadır. Halil Cibran tarafından yazılan Ermiş adlı kitabın özgün adı ise The Porphet’tir.

Halil Cibran Ermiş Özeti

Halil Cibran Ermiş Özeti

Ermiş isimli kitapta insanlık hakkında pek çok çarpıcı nasihatler çarpıcı bir dille anlatılmaktadır. İyi bir insan olmanın önemi ve hayata dair olan konuşmaların geçtiği bu kitap, 26 şiirden oluşmaktadır. Karma bir şiir deneme kitabı olan Ermiş’te insan olmanın güzellikleri hakkında da pek çok bilgi yer almaktadır.

Ermiş Özet

Dünya Edebiyatı’nın en kıymetli eserlerinden birisi olan Ermiş kült olan kitaplar arasında da en üst sıralarda yer almaktadır. Tüm dünya üzerinde günümüze kadar, yaklaşık olarak dokuz milyonun üzerinde satışı yapılmıştır. Halil Cibran’ın yazdığı bu eser, ilk olarak Türkiye’de 1999 yılında R. Tanju Sirmen çevirisi ile basılmıştır.

Sevilen eser Ermiş özet olarak ise El Mustafa isimli bilge bir kişi olan Ermiş’in, 12 yıl boyunca kaldığı şehir olan Orphalese’den ayrılırken, kendisinin şehirden gitmesini istemeyen yerli halkla aralarında geçen konuşmalardan oluşmaktadır.  Yöre halkı tarafından çok sevilen Ermiş, gitmeden önce onlara pek çok konuda söyleşiler yapıyor.

Üzücü olan bu vedalaşmada ise insanlığa dair pek çok konuşma yapılıyor. Bu söyleşilerde evlilik, aşk, arkadaşlık, ibadet, iyilik, güzellik, suç ve ceza, özgürlük, yasalar, din, ölüm, zevk, hüzün, yeme, içme, kıyafetler, çocuk, insanın kendini bilmesi, acılar, umut ve yaşam gibi pek çok benzeri konu ele alınıyor. Ermiş isimli bu eserde yazarın kullandığı yalın ve çarpıcı dil ise kitabın daha da etkileyici olmasına neden oluyor.

Ermiş Karakterleri

Dünya Edebiyatı’nın en çok okunan kitapları arasında en üst sıralarda bulunan Ermiş, günümüze kadar 100’den fazla dile çevrilmiş bulunmaktadır. Ünlü kitapta ermiş olarak kabul edilen El Mustafa’nın insanlara verdiği öğütler ve kazandırdığı bakış açıları etkileyici bir lisanla kaleme alınmıştır. Ünlü yazar Halil Cibran’ın en iyi eseri olan Ermiş karakterleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

El Mustafa

Ermiş adlı eserin başkarakteri olan El Mustafa yöre halkı tarafından bilge bir insan olarak kabul edilmektedir. El Mustafa Orphalese şehrinde 12 yıl boyunca kalarak bütün bilgi ve birikimlerini yöre halkı ile paylaşmıştır. 12 yılın sonunda ise El Mustafa kendi şehrine dönmeye karar vermiştir. Bu durumdan ötürü bütün yöre halkı onun gitmesine çok üzülmüş ve onun asla gitmesini istememiştir. Bu yüzden El Mustafa’nın yol çıktığı gün yöre halkıyla uzun sohbetler etmiştir. Bu son söyleşilerde El Mustafa, yöre halkına yine insan olmanın yollarını, hayata dair olan görüşlerini ve bütün bilgi birikimini yeniden anlatmıştır.

El Mitra

Ünlü eserde bilge El Mustafa’nın en sevdiği arkadaşı ise El Mitra olmaktadır. El Mustafa için El Mitra’nın her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Çünkü El Mitra, El Mustafa ilk şehre geldiğinde ona inanan ve seven ilk kişi olmuştur. Daha sonraları ise El Mitra, El Mustafa’nın hem en sevdiği dostu, hem de en iyi öğrencisi olmuştur. Bu nedenle El Mustafa’nın şehirden ayrılmaya karar vermesi ile El Mitra bu haber karşında yıkılmış ve çok üzülmüştür.

Sonuç

Halil Cibran’ın en önemli ve kayda değer eseri olan Ermiş, yazım dili sebebiyle de, insanların hemen kavrayabildiği ve çok kıymetli bir eserdir. Bu nedenle herkesin hayata dair bazı bilgileri edinmesi için bu kitabı okuması gerekmektedir.

En Çok Okunan Kitap Özetleri

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?