Halas (Kurtuluş) Roman Özeti | Mehmet Rauf

  • 14 Nisan 2019
  • 2.675 kez görüntülendi.

Halas (Kurtuluş) Roman Özeti | Mehmet Rauf

Serveti Fünun Dönemi’ne ait eserler veren yazar Mehmet Rauf ” Halas ” eseri ile de ses getirmiştir. Halas yani Kurtuluş eseri aslında bir İstiklal Harbi romanıdır. Kurtuluş Savaşı’nın olağanüstü şartlarda yaşayan halkımızın, içinde bulunduğu sosyal yaşamın yanı sıra, iç dünyalarını da yansıtan bu eser, bir klasik olarak kabul görmektedir.

Diğer Serveti Fünun Dönem eser özetlerini görmek için lütfen tıklayınız.

TÜRÜ: Roman

YAZAR : Mehmet Rauf

ÖNEMİ :  Serveti Fünun Dönem’inin önemli kalemlerinden Mehmet Rauf’un son romanıdır. Eser 1918-1921 yılları arasında geçmektedir. Mehmet Rauf o dönemde şahit olduğu olayları ; coşkun bir dille kaleme almıştır.

KONUSU : Anadolu’nun işgalini ve Milli Mücadele’yi ,İzmir ve İstanbul’da ki yansımalarının içinden anlatır. Aşk duygusu çerçevesinde işlenen olay örgüsü ; milli duygu , vatan sevgisi  ve millet aşkına geniş yer verilmiştir. Subay Nihat ve aşık olduğu iki kadın arasında geçen bağlar etrafında olaylar gelişmektedir. Aşağıdaki özet kısmında hep birlikte inceleyelim.

ŞAHIS KADROSU:

Nihat : Harp okulunu bitiren genç bir subaydır. Suriye ‘de yaralanmıştır ve tedavi izni ile yurda döner. İzmir’de İngiliz kızı Beatrice’i sever fakat bazı nedenlerden dolayı aşkında vazgeçer. Daha sonra İclal’e aşık olur ve onunla evlenmek ister.

Beatrice : İzmir’de yaşan İngiliz kızıdır. Nihat ile birbirlerini severler . Yunan işgalini ve Beatrice’in babası sebebiyle ayrılmak zorunda kalırlar. Ayrı olmalarına rağmen Nihat’a yardım eder.

Emin Bey :  Miralay Emin Bey , İzmir ‘de kurulmuş gizli bir örgütün başkanıdır. Kalp rahatsızlığından dolayı vefat eder .

İclal : Miralay Emin Bey ‘in kızıdır. Babasının ölümünden sonra Nihat ile tanışır ve birbirlerini severler. İlerleyen zamanda Milli Mücadele için Nihat ile birlikte hareket ederler.

Halas (Kurtuluş) Roman Özeti

Harp okulunu bitiren ve Suriye’de görevlendirilen Subay Nihat orada yaralanır. Tedavi amaçlı İstanbul’a gönderilir. İzin alıp , İstanbul’dan sonra da babasında kalma bir kaç ev ve dükkanı satmak için İzmir’e gider. İzmir’de Beatrice ile tanışır ve onu sever.  Yunanlıların İzmir’i işgal etme çabaları karşısında, Beatrice’in babası Nihat’ın milli gururunu kıracak hareketlerde bulunmaya başlayınca Nihat, Beatrice ile olan ilişkisini keser. Nihat İzmir’de kurulan gizli bir örgüte girer. . Kısa bir süre sonra kalp hastalığından ölen örgüt başkanı Miralay Emin Bey’in, götürmesi için bıraktığı iki mektubu alarak İstanbul’a gelir. Mektubun bir tanesi İclal’e verir. İclal ile Nihat birbirlerini severler ve zaferden sonra evleneceklerdir. Nihat bu arada Anadolu’ya geçmek isterken İngilizler tarafından yakalanır ve aylarca tutuklu kalır. Aylar sonra İngiliz mahkemesine çıkartılacak iken Beatrice onu koridor da görür ve yardım edip onu kurtarır.

Beatrice bu durumdan sonra evlenmelerinin iyi bir fikir olacağını önerir. Nihat ise İclal’i sevdiğini ; evleneceklerini ve Anadolu’ya kaçıp Ankara’ya gideceklerini söyler. Beatrice kendi aşkını kalbine gömerek İclal ve Nihat’ı yemeğe davet eder.  Yemek gecesi de iki sevgiliyi İnebolu’ya gizlice cephane taşıyan bir motora bindirir. Birinci İnönü Zaferi (10 Ocak 1921) o günlerde kazanılmış, Nihat ve İclal, Milli Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya geçmekle halas (kurtuluş) yoluna girdiklerini göstermişlerdir.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?