Hakkari’de Bir Mevsim Roman Özeti – Ferid Edgü

  • 29 Mart 2018
  • 3.151 kez görüntülendi.
Hakkari’de Bir Mevsim Roman Özeti – Ferid Edgü

Hakkari’de Bir Mevsim – Ferid Edgü

Hakkari’de Bir Mevsim roman özetini sizler için hazırladık. Ferid Edgü tarafından kaleme alınan bu eserde sosyal psikolojik olaylar içerisinde bulacaksınız kendinizi.

ROMAN: HAKKÂRİ’DE BİR MEVSİM

YAZAR: FERİT EDGÜ

TÜRÜ: Sosyal-Psikolojik roman

ÖNEMİ: Roman, somut gerçekliklerin soyut düşler ile iç içe geçerek verilmesi açısından önemlidir.

KONUSU: Hakkâri’ye atanan “0”nun hayal ile gerçeklik arasındaki yaşamı ve o yöre insanının sorunları romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

O: Romanın ana kahramanıdır. Öğretmendir ama yarı düş yarı gerçeklik üzerine kurgulanmıştır. Nerden geldiğini bilmeyen ve önceleri bir kaptan olduğunu hayal meyal hatırlayan bir kişidir. Yaşamı sürekli olarak düş ve gerçeklik arasındadır. Hakkâri’ye atanır ve yöre insanını tanımaya başlar.

ÖZET:

Hiç tanımadığı bir yöreye düşen O, hayal meyal hatırladığı eski hayatını düşünmeye başlar. Eskiden bir kaptandır ve denizlerde seyahat etmektedir. Hakkâri’nin Pirkanis köyüne öğretmenlik için gelmiştir. Bulunduğu yerde düş âleminde olduğu düşünülse de yörenin gerçeklerinin farkında olan bir kişidir. Yörede Zazi gibi kadınların ezilmişliği vardır. Bebek ölümleri, açlık, sefalet yörenin kaderidir. Yaşadığı yöreye uyum sağlayan O, yöresel tutumları kendisi de uygulamaya başlamıştır. Dillerini bilmediği insanlar arasında yaşamaya başlar. Karlar eriyince köye gelen müfettiş O’na görevinin bittiğini söyler. Nereden geldiğini hatırlamayan O, nereye gideceğinin de bilincinde değildir. Köyden ayrılacağı için üzüntü duymaktadır


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up