Gurbet Kuşları Roman Özeti – Orhan Kemal

  • 03 Nisan 2018
  • 5.418 kez görüntülendi.

Gurbet Kuşları Özeti – Orhan Kemal

Gurbet Kuşları romanı Orhan Kemal tarafından kaleme alınan bir romandır. Romanda sosyal konular işlenirken dönemin kanayan yarası olan işçi göçleri ele alınmıştır. Ekmekleri için gurbete yolu düşen insanların yaşadıkları zorlu hayat mücadelesini anlatan Gurbet Kuşları, bir zamanların Türkiye’sini çıplak olarak önümüze sermektedir. Gurbet Kuşları eserinin özetini sizler için yazdık.

ROMAN: GURBET KUŞLARI

YAZAR: ORHAN KEMAL

TÜRÜ: Sosyal Roman

ÖNEMİ: Gurbete gelen insanların yaşadıkları sorunları anlatan örnek bir roman olması açısından önemlidir.

KONUSU: İflahsızın Memed’in İstanbul’a gurbete çıkması, yaşadığı sıkıntılar ve Ayşe ile olan evliliği romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

İflahsızın Memed: Romanın ana karakteridir. Çalışkan bir köylüdür. Gurbete gelir ve tutunmaya çalışır. Kısmen olsa da Ayşe ile evlenerek bunu başarır. Ayşe: İflahsızın Memed ile evlenen kadındır. Kocasına sahip çıkan iyi bir kadındır.

Gafur: Çıkarları doğrultusunda her şeyi yapabilecek bencil bir adamdır. Olaylara karışır, adam yaralar. Ayşe nedeniyle İflahsızın Memed’e diş biler.

ÖZET:

Sivaslı İflahsızın Memed, İstanbul’a iş bulmaya gelen fakir bir köylüdür. İstanbul’da Gafur adlı tanıdığı vardır ama o Memed ile çok ilgilenmez. Hacı Emmi’nin yardımıyla kalacak yer ayarlayan İflahsızın Memed, Balıkpazarı’nın yıkımında çalışmaya başlar. Bu işteyken arkadaşı Recep’ten duvar ustalığı ve okuma yazmayı öğrenir. Gafur ise milyoner Hüseyin Korkmaz’ın köşkünde yatar kalkar. Gafur bu köşkte kalan Ayşe’ye sarkıntılık etmektedir. Memed ise Ayşe’den hoşlanır ve sonra da onunla evlenir. Köşkte Gafur’un yerini alan Memed, ailesini de buraya getirir. Ayşe yüzünden babasıyla arası açılan Memed, köşkten ayrılır ve başka yerde çalışmaya başlar. Ayşe de bir fabrikada işe girer. Biriktirdikleri parayla gecekondu yapmaya çalışırlar ama belediye yaptırmaz ve yaptıkları yeri de yıkar. Gafur bu olay üzerine sinsice gülümser. Ayşe ise kocasını onun karşısında dik tutmak için çabalar.

Diğer Orhan Kemal Eser Özetleri için Tıklayın.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?