Gurbet Hikayeleri / Yer Altında Dünya Var Roman Özeti

  • 08 Şubat 2018
  • 5.169 kez görüntülendi.

ROMAN: YER ALTINDA DÜNYA VAR

YAZAR: REFİK HALİT KARAY

TÜRÜ: Psikolojik-Aşk

ÖNEM: Hayal gücünün kuvvetini göstermesi ve romanın içinde roman kurgulanması açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: Nebil Bey’in tanıştığı Nihan ile bir gecelik duygusal yakınlığı ve romanın sonuna dek hayalinde kurguladığı define arayışı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Nebil Bey: Mirasyedi bir kişiliktir. Çiftlikte yaşar. Yalnız olmasından dolayı hayal gücünü çalıştırır. Yaşananların çoğu onun hayal ettiği olaylardır.

Nihan: Nebil Bey’in âşık olduğu kadındır. Sadece bir gece birlikte olurlar ve geri kalan olaylar Nebil Bey’in hayaliyle şekillenir.

Yer Altında Dünya Var Roman Özeti

Nebil Bey, halasından kalan miras neticesinde Şem ve Lübnan arasında bir çiftliğe yerleşmiş bir şahıstır. Kendisiyle kalan üç yardımcısıyla pek bir şey paylaşmayan Nebil Bey, odasında hayal kurmakta ve kendi kendisiyle konuşmaktadır. Yağmurlu bir gecede yolda kalan yolcuların yardımına giden Nebil Bey, erkek yolcuları çiftliğe sevk ettirir. Ancak Nihan adındaki kadın yolcu arabadan çıkmak istemez. Onunla geceyi orada geçiren Nebil Bey bu bayanla yakınlaşır ve Nihan’ı bir daha göndermez. Nebil Bey ve Nihan tatile çıkarlar. Tatilde Nihan ansızın kayıplara karışırlar. Nihan bir süre sonra çiftliğe geri döner. Nihan, sırrını kendisiyle beraber iki kişinin daha bildiği bir definenin peşindedir. Diğer kişiler de Nihan’ın takip etmektedir. Bu yüzden kaçmıştır. Nebil Bey ile beraber definenin peşine düşerler. Definenin şifresi “Yer altında dünya var”, “428”’dir. Ancak Nihan yine kayıplara karışır. Romanın sonunda Nihan’la geçirdikleri gece dışında her şeyin Nebil Bey’in uydurması olduğu anlaşılır. Nebil Bey bunları roman olarak kaleme alır.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Eğer sadece Refik Halit Karay’ın  Eser Özetlerini okumak isterseniz lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?