Gün Olur Asra Bedel Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

  • 31 Mart 2018
  • 2.549 kez görüntülendi.
Gün Olur Asra Bedel Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

Gün Olur Asra Bedel Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

Gün Olur Asra Bedel eseri Cengiz Aytmatov tarafından kaleme alınan sosyal siyasal bir romandır. Roman, geleneklerini korumaya çalışan insanları anlatır. Komünizm sırasında yaşanan anılar, insanların kutsal saydığı şeylerin yok sayılması, aşkın sorgulanması romanın değindiği konulardır.

ROMAN: GÜN OLUR ASRA BEDEL

YAZAR: CENGİZ AYTMATOV

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ÖNEMİ: Roman, işkence sonucu geçmişleri unutturulan mankurtlar da olduğu gibi, yaşadığımız yüzyılda da Türklerin Rus politikaları ile hissettirilmeden mankurtlaştırılmasının bir belgesidir.

KONUSU: Yedigey Cangeldi, yakın arkadaşı Kazangap’ın ölümü üzerine onu defnetmek için götürdüğü mezarlığın Rus ve Amerikan yetkililerince uzay istasyonu yapılması ve geçmişi anımsayan Yedigey’in insanların mankurtlaştığını düşünmesi ana konudur.

ŞAHIS KADROSU:

Yedigey Cangeldi: Boranlı’ya bağlı bir tren istasyonunun makasçısıdır. Kazangap: Yedigey’e iş bulan ve ona ev veren arkadaşıdır.

Karanar: Kazangap’ın Yedigey’e armağan ettiği devedir. Romanın bazı yerlerinde bir şahıs gibi başından geçen olaylar anlatılmıştır.

Abutalip Kuttubayev: Boranh’nm en bilge kişisidir. Savaşta esir düşen Abutalip Kuttubayev, yazdıklarından dolayı tutuklanır.

ÖZET:

Juan-Juan’lar kafa derilerini yüzdükleri Türk tutsakların geçmişlerini unutturmaktadırlar. Annesini ve babasını bile tanımayan mankurtların geçmişlerini unutması romanın temel mesajıdır. Başkahraman Yedigey, kendisine her konuda yardımcı olan vefakâr arkadaşı Kazangap’ın ölümü üzerine onu defnetmek için yaşadıkları yerdeki kutsal mezarlığa götürürler. Ancak mezarlığın yerine Amerikan ve Rus yetkililer uzay istasyonu kurmuşlardır. Tüm girişimlere rağmen istedikleri yere cenazeyi defnedemezler. Yedigey cenazeyi götürürken bütün yaşamını gözlerinin önünden geçirir. Geri dönüşlerle geçmiş yıllarını ve ulusunun çektiği acıları düşünür. Romanda sadece bir günde yaşanan olaylar anlatılmış, geçmiş yüzyıllar geri dönüşlerle okuyucuya yaşatılmıştır. Kırgız subayın Kırgız Türklerinden Rusça konuşmalarını istemesi ve uzay araştırmaları yapan yetkililerin Türk topraklarında yüksek bir uygarlık için çalışma yapmaları oradaki halkın mankurtlaştırılmaya başladığını göstermektedir. Eserin sonunda Yedigey bunu anlamış ve üssü yapanlardan hesap sormak için Ana-Beyit’e geri dönmüştür.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up