Gümüşlük Akademisi Roman Özeti – Latife Tekin

  • 01 Nisan 2018
  • 336 kez görüntülendi.
Gümüşlük Akademisi Roman Özeti – Latife Tekin

ROMAN: GÜMÜŞLÜK AKADEMİSİ

YAZAR: LATİFE TEKİN

TÜRÜ: Novella/Otobiyografik roman

ÖNEMİ: “Kısa öyküden uzun, orta boy bir romandan kısa” tür anlamına gelen novella olarak adlandırılması açısından önemlidir.

KONUSU: Gümüşlük Akademisi’ndeki sempozyuma katılan Yasemin Buenanoche’ın düşünceleri, anlama verdiği önem ve yaşadıkları romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Yasemin Buenanoche: Genç bir anlam araştırmacısıdır. Akademinin kuruluş yıllarına ait bir sır taşımaktadır. Akademi hakkında bilgi sahibi olmayı isteyen bir şahıstır.

Akademi Başkanı: Yasemin ile iyi bir arkadaşlık kuran şahıs, bilgili bir insandır.

ÖZET:

Gümüşlük Akademisi’nde “Gelenekten Elektroniğe Anlam” konulu bir sempozyum düzenlenmektedir. Yasemin Buenanoche adındaki genç anlam araştırmacısı da sempozyuma davet edilir. Sempozyumdan sonra akademi ile ilgili olarak Yasemin Buenanoche’nin zihnindeki “sessiz bahçe” imgesi yerini yeni duygulara bırakmıştır. Akademi başkanı, Akademinin kuruluşu ile ilgili belgeleri aramaktadır. Akademi Başkanı’na mektup yazan Yasemin Buenanoche, belgelerin kendisinde olduğunu söyler. Akademi Başkanı Yasemin’in gönderdiği mektuplarla belgelere ulaşır ve iki yıldır yaşamakta olduğu tahta evde, kendisini ürkek bir yabancı gibi hissederek bu belgeleri okur.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.