Gulyabani Romanı Özeti

  • 07 Aralık 2017
  • 5.304 kez görüntülendi.
Gulyabani Romanı Özeti

ROMAN : GULYABANİ

YAZAR: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

TÜRÜ: Fantastik roman

ÖNEMİ: Konusunu olağanüstülüklerden alan fantastik bir eser olması açısından önemli olan romanda, konunun kesilip bilgiler verilmemesi de önemlidir.

KONUSU: Kalabalık bir köşk içerisinde Gulyabani adı verilen olağanüstü bir yaratığın dolaştığı iddiası ve bu yalanın üstüne giden Muhsine Hanım’ın bu işi çözmesi konu olarak seçilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Muhsine Hanım: Köşkte Gulyabani ve yandaşlarının sırrını çözmek için çalışan meraklı bir kadındır. Köşke hizmetçi olarak gelmiştir.

Haşan Efendi: Muhlise Hanım’ın eşi olan atletik tipli bir adamdır. Köşkün sahibi Hanımefendi’nin de sadık bir çalışanıdır.

GULYABANİ ÖZETİ:

Dul kalan Muhsine Hanım bir konağa hizmetçi olarak girmiştir. Ancak konağın esrarlı bir havası vardır. Çeşmifelek Kalfa ve Ruşen Kadın’dan öğrenildiğine göre konağı cinler, periler istila etmiştir. Eskiden konakta çalışan iki hizmetçinin öldürüldüğünü duyan Muhsine Hanım buradan ayrılmak istese de ayrılamaz. Çünkü Ruşen Kadın artık onlardan kurtulamayacağını ve bir gece bu konakta kalarak onlara karıştığını söyler. Muhsine Hanım konağın bahçesinde saçma sapan sözler duymaya başlar. Bu sözleri kimin söylediğini de merak eder. Bunun üstüne giden Muhsine Hanım konakta her gece görülen ve Gulyabani olarak adlandırılan şeylerin kim olduğunu açığa çıkarır. Bir gece Gulyabani’yi görmesiyle bağırarak köylüleri ve zaptiyeleri bahçe kapısına toplar. Gulyabani ve yanındakiler yakalanmıştır. Gulyabani çiftlik kâhyası Zekeriya’dır. Etrafındaki taklit yapan diğer kişiler de yine tanıdıkları arasından çıkar.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.