Gül’ün Babası Kim Roman Özeti – Halide Nusret Zorlutuna

  • 27 Mart 2018
  • 459 kez görüntülendi.
Gül’ün Babası Kim Roman Özeti – Halide Nusret Zorlutuna

ROMAN: GÜL’ÜN BABASI KİM

YAZAR: HALİDE NUSRET ZORLUTUNA

TÜRÜ: Sosyal roman

KONUSU: Mecla’nın Talat ile yaşadığı yasak aşk ve Talat’tan olan çocuğu Gül’ün babasız büyümesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Mecla (Havva): Romanın ana karakteridir. Mecla yaşadığı yasak aşkla başka bir kadını yıkmışken kendisi de aynı adam tarafından terk edilir. Terk edilen Mecla, karnındaki çocukla Havva adını alarak yeni yaşama merhaba der. Sessiz, duygusal ve merhametli bir kadındır artık.

Talat: Mecla’yı aldatan adamdır. Onu çocuğuyla tek başına bırakır. Kadınları tuzağına düşüren bir tiptir ve bir kadın tarafından öldürülür.

İbrahim Mümtaz: Gül’ün babası olmayı kabul edip Mecla ile nişanlanan iyi yürekli bir adamdır.

ÖZET:

Talat ile evlilik hazırlıkları yapan Mecla, yasak bir aşk yaşamaktadır. Çünkü Talat’ın imam nikahlı bir eşi vardır. Talat’ın eşi Leman, Mecla’ya kendi yaşadıklarını yaşamaması için bir mektup yollar. Buna sinirlenen Mecla ise Leman’a kocasını kaybettiğini alaylı bir şekilde söyler. Mecla sonradan Talat’tan hamile kalır ve terk edilir. Ailesi tarafından Edirne’de bir köye yollanan Mecla burada Havva adıyla yeni bir yaşama başlar. Burada yanlarında kaldığı Haşan Amca, bir kız lisesinde kapıcı olarak çalışmaktadır. Havva buradaki öğretmenlerle tanışır ve kısa sürede sevilir. Karnındaki çocuğunu düşünüp yaşamak için ümidi var olan Havva, çocuğuna Gül adını verir. Ancak Gül’ün babasının kim olduğu düşüncesi etrafındakilerin beynini kemirmiştir. Buna canı sıkılan Havva bir şiir kitabı kaleme almış ve İstanbul’da bir yayınevine “piç” başlığı ile göndermiştir. Aylar sonra köye gelen İbrahim Mümtaz, bu kitabın yazarını bulmak için gelmiştir. Havva yani Mecla’nın yazar olduğunu öğrendiğinde şaşırmış ve Gül’ü de çok sevmiştir. Fahri diye bir adamın Mecla’ya sorduğu “Gül’ün babası kim?” sorusuna İbrahim Mümtaz, “Benim.” diyerek cevap vermiştir. İbrahim ve Mecla o gün nişanlanmış, Talat ise bir kadının geçirdiği cinnet sonucu kadın tarafından öldürülmüştür


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up