Gülnihal Tiyatro Özeti | Namık Kemal

  • 30 Mayıs 2019
  • 998 kez görüntülendi.

Gülnihal Tiyatro Özeti | Namık Kemal

Tanzimat Dönem yazarlarından Namık Kemal’in o dönemi yansıtan tiyatro eseri ; Gülnihal , içerisinde trajedi , dönemin kültürel yapısı , siyasetini sosyal yaşantısını yansıtmaktadır. Namık Kemal’in en popüler tiyatro eserlerinden biridir.

 TÜRÜ :Tiyatro 

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Namık Kemal

ÖNEMİ: Eser , Namık Kemal’in ikinci tiyatro eseridir. Fakat en bilinen tiyatro eseridir.

KONUSU:  Kötü karakterli Kaplan Paşa’nın yaptıkları zulümler sonucu hak ettiğini bulması sonucu, kurgulanmış bir sancak beyinin hikayesidir. Mal ve makam hırsı insanın başına büyük belalar açabiliyor.

ŞAHIS KADROSU:

Kaplan Paşa : Kötü karakterli , makam ve mal hırsında olan bir sancak beyidir. Yaptığı zulümler yüzünden halk tarafından sevilmez.

Muhtar Bey : Kaplan Paşa’nın amca oğludur. Halk tarafından sevilir ve iyi niyetli bir karakterdir.

İsmet : Muhtar Bey ve Kaplan Paşa’nın amca kızıdır. Aynı zamanda ikisinin de aşık olduğu kızdır.

Gülnihal : Dadıdır. Olaylarda araya girerek işleri yoluna sokmaya çalışan iyi niyetli bir kadındır.

Zülfikar Ağa : Kardeşi Kaplan Paşa tarafından öldürülmüştür , bu yüzden Kaplan Paşa’ya düşmandır. Tüfekçi başıdır. Gülnihal’den evlenme vaadi almıştır.

Gülnihal Tiyatro Özeti

Kaplan Paşa, Rumeli’de sancak beyidir ve son derece katı ve acımasız bir kişiliğe sahiptir. Halkına da bu tavırda davrandığı için , halk tarafından sevilmez. Amca oğlu Muhtar Bey ise tam tersi halk tarafından oldukça sevilen,iyi ,dürüst, cesur genç bir adamdır. Muhtar Bey akrabası olan İsmet’i sever fakat Kaplan Paşa’da İsmet’i sevmektedir ve bu durumdan hoşnut değildir bu sebeple araları açılır.

Muhtar Bey bir gün saraya gelip İsmet ile görüşür bunu duyan Kaplan Paşa ; Muhtar Bey’i zindana attırır. Dadısı Gülnihal sırf Muhtar’ı kurtarmak adına İsmet’i Kaplanla nişanlanmayı razı eder. Ama Muhtar , gerçekten evleneceklerini düşünür ve küsüp ,zindandan çıkmak istemez. Bu durumdan sonra Gülnihal Zülfikar Ağa’ya haber salar ; evleneceği vaadi ile Muhtar’ı zindandan çıkartır. Muhtar zindandan çıkınca doğruca Sofya Valisi’ne gider ve Kaplan’ın zulümlerini anlatır. Vali’den Kaplan’ın idam emrini ve yerine de kendi sancak beyi olacağı kararını alıp geri döner.

Muhtar , adamları ile sarayı basar ; Kaplan Gülnihal ve İsmet’i nikah kıyması için sıkıştırıyordur. İkisi de buna razı olmayınca Kaplan ; Gülnihal’i hançerler. Zülfikar Ağa buna karşı Kaplan’ı orada öldürür. Muhtar ,sancak beyi olur ve İsmet’in aşkı ve sadakatinden emin şekilde onunla evlenir.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?