Gül Yetiştiren Adam Roman Özeti – Rasim Özdenören

  • 02 Nisan 2018
  • 14.977 kez görüntülendi.
Gül Yetiştiren Adam Roman Özeti – Rasim Özdenören

Gül Yetiştiren Adam Roman Özeti – Rasim Özdenören

Gül Yetiştiren Adam romanı Rasim Özdenören tarafından kaleme alınan sosyal roman türünde bir eserdir. Doğu batı ikileminde kalan insanların hayat öyküsünü işleyen Gül Yetiştiren Adam, hayat karşısında çaresiz kalan bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Gül Yetiştiren Adam eser özetini sizler için yazdık. Buyrun…

YAZAR: Rasim Özdenören

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Batılılaşma sürecinde, Doğu Batı ikileminde kalan insanların davranışları ve yaşanan değişimlerin yeni gelen kuşaklara yansımasını gözler önüne sermesi açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Savaş sonrası aldatıldığını düşünen ve topluma küsen Gül Yetiştiren Adam’ın elli yıl sonra evinden çıkması ve değişim karşısındaki şaşkınlığı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Gül Yetiştiren Adam: Milli Mücadele’ye katılmış bir şahıstır. Kendi hayatını yaşayan bir derviş olan Gül Yetiştiren Adam, değişimin karşısındadır ve toplumun yozlaştığını düşünür, inzivaya çekilen Gül Yetiştiren Adam, bu durumun da iç muhasebesini yapar.

Sitare: Huzursuz, mutsuz ve kocasını aldatan bir tiptir. Toplumun dejenere olmuş şahısların bir örneğidir. Roman sonunda bunalımdan kurtulamaz ve intihar eder.

[Adsense]

Gül Yetiştiren Adam Roman Özeti

Düşmana karşı mücadele vermiş olan kahramanımız, mücadelesi sonunda üzülenler arasındadır. Olanlar karşısında susup kendisini eve hapsetmiş ve gül yetiştirmeye başlamıştır. Elli yıla yakın dışarıdaki sosyal yaşam ile bağlarını kopartan Gül Yetiştiren Adam, eylemsizliği kendine bir çıkış yolu olarak seçmiştir. Bu durum kendilerini aldatanlara karşı bir savunma mekanizmasıdır. Çok güzel güller yetiştiren yaşlı adam elli yıl sonra torununun ısrarı ile dışarı çıkmıştır. Sokaktaki değişimi görünce şaşkınlığını gizleyememiştir. Eve kapanan birinin değişimin önüne geçemeyeceği gerçeğini de anlamıştır. Sabah namazını kılmak için camiye gittiğinde de caminin tıklım tıklım dolu olacağını sanmış ancak az bir cemaat ile karşılaşmıştır. Namazdan sonra imamın da cübbesini çıkardığını görünce dayanamayarak cemaate bağırmaya başlamıştır. “Siz hangi millettensiniz?” diyen Gül Yetiştiren Adam’ı halkı kışkırttığı iddiasıyla hapse atmışlardır. Romanın ikinci bölümünde ise Sitare kocasını hastanede bırakarak Las Vegas’a eğlenceye gitmiştir. Burada kocasını aldatan Sitare, bir türlü mutluluğu bulamamış ve intihar etmiştir.

[Adsense]

KİTAPTAN BİR BÖLÜM:

”Şehrin bir yerinde birileri ölüyor, ne korkunç! Beklenmedik ölümler beklenen ölümler apansız gelenler ağır ağır gelenler ihtar edip gelenler habersizce gelenler. Kahvede otururken ölenler bir otobüs yolculuğunda ölenler gece yatağına yatıp da kalkmayanlar vazife başında can verenler onulmaz hastalıklardan ölenler başını taş duvarlara çarpa çarpa gidenler aşk derdiyle ölenler, aşksız ölenler. Birileri hastalanmaya hazırlanıyor öksürüyorlar ya da öksürmeden şuralarında bir sızı, uzaktan, üstlerine kondurmadıkları bir sızılarla, böyle başladığını bilmiyorlar ya da bilmezlikten geliyorlar, çünkü beklemek çok korkunçtur, usul usul geleceğini bilerek ama ne zaman ölüm meleğinin kanadını açıp kendisini kapacağı anı bilmeden, bu meçhul anı bilmeden beklemek
Korkunçtur.
Gene de o mistik, o ulaşılmaz soru sorulacaktır bir gün.

Ey cemaatimüslimin, bu âdemi nasıl bilirsiniz?
İyi biliriz.
Rûzu mahşerde şahadet eder misiniz?
Ederiz.
Allah rahmet eyleye, diye bir sayha yükselir o anda. Cemaatin tüyleri ürperir, daha dün gördükleri, konuştukları, kendileri gibi soluk alıp veren, kendileri gibi yemek yiyen, öfkelenen, sabırsızlanan, üzülen, kandıran, kandırılan adam değil midir bu? Bu o adam değil midir, ağzı kelimeler yapan:
Şimdi bir sıcak çorba olsa da içsek, diyen.
Geç kalma, diyen.
Şimdi gelirim, diyen.
Saat kaç?
Dokuz.
Erkenmiş daha.”


Rasim Özdenören’nin diğer eser özetleri için tıklayın.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zeynep Çapan dedi ki:

    Bu eser özetine bayıldım. Siteniz gerçekten de çok güzel ve düzeli. Ayrıca mobil uygulamanız sayesinde aldığımız bildirimler de harika. Çok çok teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up