Goriot Baba Roman Özeti | Balzac

  • 25 Nisan 2019
  • 879 kez görüntülendi.

İçindekiler

Goriot Baba Roman Özeti | Balzac

Dünyaca ünlü Fransız Romancısı Balzac’ın en ünlü ve en bilindik eseridir. Goriot Baba , yaratılan ilginç karakter tiplemesiyle , kendinden ödün vermesiyle ve anlatım tekniğiyle dikkat çeken bir romandır. Bir babanın evlatları için aslında tükenişi konu alır.

TÜRÜ: Roman 

YAZAR : Honore de Balzac

ÖNEMİ : Balzac’ın en ünlü romanı Goriot Baba’dır. Aslında Balzac’ın dev yapıtı olan seksen sekiz ciltten oluşan İnsanlık Güldürüsü eserinin çıkış sebebidir Goriot Baba. Bu nedenle en dikkat çeken ve odak noktası bu eseri olmuştur.

KONUSU : Kızlarının nankörlüğüne rağmen onları sevmekten bir an bile  vazgeçmeyen bir baba ve son nefesine kadar onların mutluluğu düşünüp isteyen , karşılık beklemeden kızlarını sevip kendinden ödün veren bir babanın kaleme alınmasıdır.

ŞAHIS KADROSU:

Goriot : Un tüccarı , iki kız babasıdır.İyi yürekli bir adamdır. Karşılık beklemeden kızlarının mutluluğu için elinden geleni yapar. En sonunda kızlarının ona layık gördüğü pansiyonda kalmaya başlar.

Delphine : Goriot’un küçük kızıdır.Ablası gibi sosyete de çok tutunamayan Delphine de ablası ile rekabet etmek ister ve onunda harcamaları ablası kadar fazladır. Kocası onu terk etmek üzeridir. Daha sonra Rastignac ile tanışır.

 Anastasie : Goriot’un büyük kızıdır. Paris’in sosyete salonlarında hızlıca yükselmiş ve ayak uydurmak için yaptığı harcamaları babası karşılamaktadır.

Eugene de Rastignac : Yüksek sosyetede başarı kazanmaya çalışan , aynı zamanda Goriot’un kızlarından da birine aşık olmaya başlayan hukuk öğrencisidir.

 Bianchon : Rastignac’ın pansiyon arkadaşıdır. Tıp öğrencisidir. Goriot’un yaşamının son döneminde onunla ilgilenip bakar.

Madam Vauquer :Pansiyonun sahibesi kadındır. Açgözlü , cimri ve paragöz bir karakterdir.

Goriot Baba Roman Özeti

Goriot , un tüccarı biraz kaba biri olsa da iyi yürekli bir adamdır. İki tane kızı vardır ; Delphine ve Anastasie . Sürekli iki kızının sadece mutluluğu düşünür , başka bir şey istemez.  Parası sayesinde, bir kızını bir kontla, diğer kızınıda bir baronla evlendirmiştir. Her iki damat da bencil, kötü ahlaklıdır. Kızlar girdikleri Paris’in sosyetesine ayak uydurmaya çalışır ve babalarından da utanırlar . Buraya uyum sağlamak için yaptıkları harcamaları ve maddi tüm desteklerini babalarını sömürerek gerçekleştirir. Goriot ise sadece kızlarının mutluluğu için parasını hiç düşünmeden verir. Bu arada Goriot’un parası , kızları sayesinde tükenmeye başlar ve kızları onu  Madame Vauquer’in pansiyonuna gönderir artık orada kalmaya başlar. Goriot tutumsuz kızlarına para yetiştirmeye çalışırken iyice sefalet içine düşer ve yine kızları sayesinde artık ağır bir hastalığa yakalanır.

Bu arada Goriot ile aynı pansiyonda kalan Rastignac hukuk öğrencisidir. Bu alanda ilerleyebilmek için Paris sosyetesine girmenin önemli olacağını düşünür ve bir akrabası sayesinde bu sosyete salonlarına adım atar. Delphine ile tanışır. Goriot’un küçük kızına yavaş yavaş aşık olmaya başlar. Rastignac’ın pansiyon arkadaşı tıp öğrencisi Bianchon ,Goriot ile ilgilenir. Goriot’un hayatının son döneminde ona bakar.  Kızları, davetli bulundukları bir baloya gitmeyi kaçırılmayacak bir fırsat bildikleri için Goriot’un yanına gelmezler; Goriot Baba da onların eğlene bilmiş olmalarından dolayı mutludur. Ertesi gün Goriot kızlarını son defa görmek ister fakat Rastignac ve  Bianchon’un tüm çabalarına rağmen kızlar gelmez. Goriot Baba yalnız başına ölür

4/5 - (3 votes)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?