Gönül Hanım roman özeti | Ahmet Hikmet Müftüoğlu

 • 08 Aralık 2017
 • 15.797 kez görüntülendi.
Gönül Hanım roman özeti | Ahmet Hikmet Müftüoğlu

Gönül Hanım Roman Özeti – Ahmet Hikmet Müftüoğlu

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu tarafından kaleme alınan önemli bir eserdir. Milli Edebiyat yıllarını ön plana çıkaran eserde konu olarak esir bir Türk subayı ile Gönül Hanım’ın evliliğe kadar uzanan aşk öyküsü ve bu ikilinin Orhun Abidelerine gitmek için çıktıkları anlamlı yolculuk işlenmiştir. Bu eser, Türkçülük eğiliminin bir ideal halinde sunulduğu önemli bir romandır.

TÜRÜ: Siyasi roman

ŞAHIS KADROSU:

Tolun Bey: I. Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşen bir teğmendir. Rusça ve Almanca bilen kültürlü bir şahıstır. Ata yurduna seyahat etmek amacıyla harekete geçen ve Türk milletinin kurtuluşunu kendi özünde aramak gerektiğini söyleyen bir şahıstır.

Gönül Hanım: Sibiryalı aydın bir Tatar kızıdır. Paris’te Edebiyat Fakültesinde eğitim almıştır. Fransızca ve Rusça’yı da bilmektedir. Tolun Bey ile evlenir.

Ali Bahadır Kaptanoğlu: Sibirya’nın zengin bir ailesine mensup Tatar gencidir. Kültürlü ve aydın bir kişidir. Gönül Hanım’ın ağabeyidir.

GÖNÜL HANIM ÖZETİ:

Mehmet Tolun Bey, Sibirya’da tutuklu bulunan bir Türk subayıdır. 1917 yılının Eylül ayında kasabaya alışveriş nöbeti için gittiği bir günde, Tatar tüccar Ali Bahadır Kaptanoğlu ve kız kardeşi Gönül ile tanışmıştır. Tarihi sohbete dalmışlar ve Türklerin Orta Asya’da bulunan Orhun abidelerini ziyaret etmek istediklerini söylemişlerdir. Bu fikir Gönül Hanım’dan çıkmıştır. Öncelikle Tolun Bey’i kurtarma düşüncesine dalmışlardır. Bu gruba Tolun Bey’in esirlik arkadaşı Macar yedek teğmen Kont Bela Zichy de katılmıştır.

Gruptaki kişiler Orhun Yazıtları’na doğru yola çıkarlar. Yol boyunca Türk tarihinden sohbet ederler. Oraya vardıklarında Kültigin ve Bilge Kağan anıtlarını bulurlar. Anıtların o dönemdeki şartlara uygun şekliyle kopyalarını çıkartıp bir heykel başını da ayrılırken yanlarına almışlardır. Gönül Hanım ile Tolun Bey arasında da bir duygusal yakınlık vardır. Bu ziyaretleri özel bir yerde olduğu için Gönül Hanım ile Tolun Bey abidelerin yanında nişanlanırlar. Kaçak durumunda olduğu için Kont ile Tolun Bey, Gönül Hanım’la Ali Bahadır’dan ayrılıp Türkiye’ye gelirler. Tolun Bey Türkiye’de, seyahat ile ilgili konferanslar verir. Uzun zaman haber alamadığı Gönül Hanım ise Rusya’da ihtilal olduğu için abisi Ali Kaptanoğlu ile Türkiye’ye gelerek Tolun Bey’le evlenir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. plursops dedi ki:

  Bu güzel çalışma için teşekkürler. Bayıldım sitenize

 2. Güzelce dedi ki:

  Bu güzel eser ve özetini bizimle paylaştığınız için çok ama çok teşekkür ederim. Harika bir siteniz ve harika bir uygulamanız var.

 3. Kasım dedi ki:

  Gönül Hanım edebiyatımızın baş eserlerinden biridir. Tebrik ederim bu güzel özetten dolayı.

  1. ahmet dedi ki:

   Teşekkürler. 🙂

 4. Zeynep Adalı dedi ki:

  Yine harika bir eser özeti yazmışsınız. Tebrikler. Mobil uygulamanız da harika bu arada.

  1. ahmet dedi ki:

   Uygulamamızı kullanmanıza ve beğenmenize sevindik.

 5. Zeynep dedi ki:

  Bayıldım 🙂

 6. Şeyma Yormaz dedi ki:

  Uygulamanız çok güzel. Çok begendim. Teşekkürler.

  1. ahmet dedi ki:

   Teşekkürler.

 7. Pınar dedi ki:

  Sitenizin her gün bir eser özetini yayınlıyor olması ve bunun bildirim olarak gönderilmesi gerçekten çok güzel bir şey. Teşekkürler.

 8. za dedi ki:

  Çok faydalı bir özet olmuş, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up