Gölgesizler Roman Özeti – Hasan Ali Toptaş

  • 04 Nisan 2018
  • 10.004 kez görüntülendi.

İçindekiler

Gölgesizler Roman Özeti – Hasan Ali Toptaş

Gölgesizler roman Hasan Ali Toptaş tarafından kaleme alınmıştır. Gölgesizler, postmodern romanlarımızdan biridir ve Gölgesizler eserinin özetini sizler için yazdık.

ROMAN: GÖLGESİZLER

YAZAR: HAŞAN ALİ TOPTAŞ

TÜRÜ: Postmodern roman

ÖNEMİ: Roman yazarının roman içinde romanını kurgulattırması ve eserin postmodern özellikler taşıması önemlidir.

KONUSU: Bir olay örgüsünün olmaması, roman içinde yer alan bir roman yazarının eseri yazması daha doğrusu anlatması en önemli özelliğidir.

ŞAHIS KADROSU:

“Roman, ortadan kaybolan insanlar üzerinde yapılandırılmıştır. Romanda köylülerden oluşan ve bir organizmaymışçasına hareket eden insan kitlesinden yoklar sürüsü diye söz eder anlatıcı. Bir ara kaybolan, daha sonra yeniden ortaya çıkan bir roman kişisi “Ben daha bulunmadım ki” der, varlığını kimlik belgesiyle kanıtlamak isteyen bir ülke vatandaşı gibi, o da yokluğunu kanıtlamaya çalışır. Yokum ben, istersen belgesini göstereyim. Toptaş’ın roman kişileri kaybolup gitme arzusuyla yaşarlar… Bu, dilden oluşmuş “Yoklar Senfonisi’nde” bir roman kişisinden şöyle söz edilir: “Hatta yok gibi bir şeymiş ikinci adam; belki de gerçekten yokmuş da, orada… İnsana benzeyen tuhaf bir boşluk varmış.” (Yıldız Ecevit)

ÖZET:

Roman bir berber dükkânında başlar. İçerde berber, çırak, keçisakallı, zindan karası tespihi olan bir adam ve dükkâna sonradan gelen berberin “Hoş geldin beyim.”192 dediği bir başka müşteri vardır. Sonradan bu müşterinin bir roman yazdığı öğrenilir. Koltuktaki müşterinin tıraşı bitmiştir. “Ruhum sıkılıyor… Gene de geçmedi bak…”193 diyerek berber dükkânından çıkar. Zindan karası tespihi olan adam hareketlense de keçisakallı adamı oturtur koltuğa berber. “Yeni bir oyun başlıyor.”194 diye geçirir içinden roman yazarı olan adam. Sonra yine aynı roman yazarı olan kişi “oyun kanlı olacak anlaşılan”195 der kendi kendine.

Berber neden konuşmadığını sorar en son gelen müşteriye. Ne anlatacağını soran roman yazarı olan adama “Ne anlatırsan anlat… Yeter ki anlat.”196 der berber. Bu noktadan sonra anlatılanlar yazarın kurguladığı hayal ürünü bir şey midir, yoksa berberden köy meydanına, köy meydanından muhtarlık odasına ve oradan tek tek evlere yayılarak genişleyen gerçekliğin seyircisi midir roman yazarı olan adam, bu belirsizdir. Haşan Ali Toptaş Gölgesizlerde bir roman yazarı oluşturmuştur eşi ve çocuğuyla birlikte, bu roman yazarı da kendi romanında başka kahramanlar meydana getirmiştir. Aralarında Çıngıl Nuri’nin, muhtarın, bekçinin, güvercinin vs. olduğu hayal ürünü kahramanlardır bunlar. Gölgesizler romanının bir olay örgüsü varsa bu da roman içindeki roman yazarının romanı yazması / anlatmasıdır. Kurgunun içinde başka çeşitli olaylar da anlatılmıştır. Bu olaylar masal tadında parça parça verilmiştir.


Hasan Ali Toptaş’ın Diğer Eser Özetleni Okumak için Tıklayın.

Diğer Cumhuriyet Edebiyatı Eser Özetlerini okumak için ilgili kategoriye gidiniz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?