Göç Roman Özeti – Yusuf Ziya Ortaç

  • 05 Nisan 2018
  • 917 kez görüntülendi.
Göç Roman Özeti – Yusuf Ziya Ortaç

ROMAN : GÖÇ

YAZAR : YUSUF ZİYA ORTAÇ

TÜRÜ: Sosyal Roman

ÖNEMİ: Şair olarak tanınan Yusuf Ziya Ortaç’ın roman örneği vermesi açısından ve yazarın kendi hayatından pasajlar içermesi bakımından önemli bir romandır.

KONUSU: Babasını kaybeden Nihat’ın annesi ile verdiği yaşam mücadelesi, bir edebiyat dergisinde yazarlık ve İzmit’e öğretmenlik yapması, İzmit dönüşü de fırarî bir hayat yaşaması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Nihat: Romanın başkahramanıdır. Babasının ölümüyle birlikte annesiyle hayat mücadelesine atılır. Yazarlığa kabiliyeti vardır ve bir dergide yazar olarak çalışır. İzmit’e öğretmenliğe gider ve dönüşünde de firari bir hayat yaşar. Yoksulluğu görmüş bir şahıstır. Şehnaz ile ilişkisi vardır.

Şehnaz: Nihat’ın aşk yaşadığı kadındır.

ÖZET:

Nihat Ahmet babası vefat etmiş bir gençtir. Annesi ile yaşamaktadır. Nihat edebî hayatına Filozof Ziya Refik ve Rıza Göktekin ile tanışarak başlamıştır. Bir edebiyat dergisinde yazarlık yapmaya başlamış ve buradan da gelir elde etmiştir. Bu dergideki günlerinde yazarlarla hece vezni üzerine fikir tartışmaları yapılmıştır. Daha sonra patlak veren Cihan Harbi esnasında askere gitmek için hazırlanmıştır. Ancak askere değil, İzmit’e öğretmenlik yapmaya gitmiştir. İzmit dönüşünde ise firari bir hayat yaşamaya başlamıştır. Yengesi Gülter ise Nihat’ın evliliği hususunda onunla çekişmeler yaşamıştır. Nihat Şehnaz ile aşk yaşamaktadır. Roman sonunda İstanbul’da yalıların pencerelerinde işgal kuvvetlerinin bayrakları asılıdır.

Yusuf Ziya Ortaç’ın Diğer Eser Özetlerini Okumak için Tıklayınız.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up