Gizli El Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 08 Ocak 2018
  • 9.510 kez görüntülendi.
Gizli El Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Gizli El Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Gizli El Romanı, Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan bir aşk romanıdır. Reşat Nuri Güntekin’in “Benim ilk romanım.” dediği eser olan Gizli El, vurgunculuk ve nüfuz ticaretini eleştirmek maksadıyla kaleme alınmış ancak sansür nedeniyle bir aşk romanına dönmüştür. Gizli El romanında Şeref adlı bir memurun Seniha ile tanışıp evlenmesi ve I. Dünya Savaşı yıllarında zengin olması anlatılır.

ROMAN : GİZLİ EL
YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN
TÜRÜ: Aşk romanı
ÖNEMİ: Reşat Nuri Güntekin’in “Benim ilk romanım.” dediği eser olan Gizli El, vurgunculuk ve nüfuz ticaretini eleştirmek maksadıyla kaleme alınmış ancak sansür nedeniyle bir aşk romanına dönmüştür.
KONUSU: Şeref adlı bir memurun Seniha ile tanışıp evlenmesi ve I. Dünya Savaşı yıllarında zengin olması

ŞAHIS KADROSU:
Şeref: Romanın başkişisi olan Şeref memurdur. Âşık olduğu Seniha ile evlenen Şeref, hırslı bir kişidir. Zengin olma sevdası vardır.
Seniha: Fransız Mektebi’nde okumuş olan çok kültürlü bir bayandır. Sade bir hayatı olan ve sade yaşamı tercih eden temiz bir insandır.
Doktor Cemil: Şerefin hayatında önemli bir yere sahiptir. Şerefin Aziz Paşa ailesi ile tanışmasına, Şerefin Seniha ile evlenmesine yardımcı olur.
Aziz Paşa: Altmış beş yaşlarında olan Aziz Paşa, çiftlik işleri ile fazla ilgilenmeyen hayattan zevk almaya çalışan bir karakterdir.

GİZLİ EL ÖZETİ:
Romanın başkişisi Şerefin geçmişe dönerek beş yıl öncesini hayal etmesiyle roman başlar. Memur olan Şeref, bu yaşamdan sıkılmıştır. Eski bir saray paşası olan Aziz Paşa ile tanışması hayatının dönüm noktası olur. Şeref, Aziz Paşa’nın kızı Seniha’ya âşık olur. Ancak dünyalarının ayrı olduğunu düşünen Şeref tayini çıktığı gerekçesiyle Aziz Paşa ve kızından uzaklaşmak ister. Bu ayrılık süresinde trafik kazası geçirir. Gözlerini doktorunun evinde açar. Doktor Şerefin cebinde Seniha’nın fotoğraflarını bulur ve Seniha’yla evlenmeleri için kızın babası Aziz Bey’e konuyu açar. Seniha ve Eşref evlenir. Aziz Bey’in çiftlikte işleri bozulmaya başlar. Şeref işlerin başına geçer. I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kurye olarak yurt dışına giden Şeref atıldığı işlerde başarılı olarak zengin olmaya başlamıştır. Savaş yılları sırasında zengin olan Şeref İstanbul’un eğlence hayatına dalar. Karısı ve Aziz Efendi’yle de ilgilenmez. Sonra karıştığı işler yüzünden hapse düşen Şeref, hapis çıkışı karısı ve Aziz Efendi tarafından karşılanır ve onlarla tekrar barışır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up