Gılgamış Destanı Konu Anlatımı ve Özellikleri

  • 12 Mayıs 2021
  • 339 kez görüntülendi.

Gılgamış Destanı Konu Anlatımı ve Özellikleri

Gılgamış Destanı Konu Anlatımı için detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda Gılgamış Destanı Özellikleri için de örneklere göz atabilirsiniz. Akat ve Sümer dillerinde yazılmış tabletlerden oluşan ve günümüze kadar 12 tableti ulaşan Gılgamış destanı ölümsüzlüğü arayan bir kralın öyküsünü anlatır. Bu yazıda detaylı olarak Gılgamış Destanı Konu Anlatımı ve Özellikleri bunun yanında da Gılgamış destanı kime ait ve Gılgamış destanı özeti gibi başlıkları bulabilirsiniz.

 

Gılgamış Destanı Konu Anlatımı

Gılgamış Destanı tabletlerinin günümüze kadar 12 dizelik tablet ulaşmıştır.1855 tarihinde Ninova bölgesinde yapılan kazılarda, Asur Kralı Asurbanipal’in bulunan bu tabletlere daha sonra Türk-İran sınırında ve Irak’taki Nippur kenti kazılarında bulunan tabletler de ilave edilmiştir. Bunun yanında Türkiye’de Sultan Tepe ve Boğazköy’de yapılan kazılarda da destanını bazı bulunmuşsa da henüz tümü gün ışığına çıkarılmamıştır.

 

Gılgamış Destanı Kime Ait

Gılgamış destanı aynı zamanda tarihin ilk yazılı destanı olarak bilinir. Destan, 56 kil tablete yazılmıştır. 4000 yıllık Gılgamış destanına dünyanın ilk sloganlarından birini de ortaya koyar “Ölümü unut ve yaşam ara!”. Orijinal metni ortaya çıkarmak için Asur Bilimci Jean Bottéro çalışmalar yapmıştır. Gılgamış Destanı, kahraman merkezli (heroic) bir eserdir.

Gılgamış destanı Mezopotamya’da ortaya çıkan Sümerlere ait bir destandır. Kral Gılgamış’ın ölümünden yaklaşık bin yıl sonra yazılan bir eserdir. En iyi tablet kopyalardan bazıları, MÖ 7. yüzyılda yaşamış olan Asur kralı Asurbanipal’in kütüphane kalıntılarında keşfedilmiştir.

 

Gılgamış Destanı Özet

Destan öncelikle Gılgamış’ın özelliklerini överek başlar. Destana göre yarı Tanrı yarı insan olan Gılgamış, karada ve denizde olan biten her şeyi bilen yenilmez bir savaşçıdır. Destan, Gılgamış’ın Uruk şehrini bir Tiran olarak yönetmesiyle başlar. Onu meşgul etmek için Mezopotamya tanrıları, kıllı vahşi adam Enkidu’ya bir arkadaşlık kurarlar.

Gılgamış ve Enkidu birbirinden ayrılamaz hale gelir ve kalıcı şöhret ve şan için bir arayışa başlar. Kahramanların eylemleri tanrıları üzdüğü ve Enkidu’nun erken ölümüne yol açtığı yazılır.

Enkidu’nun ölümü anlatıda çok önemli bir noktadır. Gılgamış ve Enkidu arasındaki aşk kraliyet kahramanı dönüştürür ve Enkidu’nun ölümü Gılgamış’ı kendi ölümlülüğünden mahrum ve dehşete düşürür.

Kahraman, kendisini bir aslan derisine büründürür ve uzun ömürlü büyük bir selden kurtulan Utanapishtim’i (genellikle İncil’deki Nuh ile karşılaştırıldığında) bulmak için seyahat eder. Ölüm suları üzerindeki tehlikeli bir yolculuğun ardından Gılgamış sonunda Utanapiştim ile tanışır ve ölümsüzlüğün sırrını sorar.

En eski edebi zirve karşıtı olaylardan birinde Utanapishtim ona sahip olmadığını söyler. Hikâye, Gılgamış’ın Uruk şehrine dönmesiyle sona erer. Bazı kaynaklara göre Gılgamış’ın ölümsüzlük otunu halkıyla birlikte yemek istemiştir. Destan Gılgamış’ın ölüm karşısında acı yenilgisiyle bitmektedir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?