Gençliğim Eyvah Özeti – Tarık Buğra

  • 06 Nisan 2018
  • 3.300 kez görüntülendi.

ROMAN: GENÇLİĞİM EYVAH

YAZAR: TARIK BUĞRA

ÖNEMİ: Tarık Buğra’nın “en önemli romanım” dediği bu eser, Türkiye’de anarşinin otopsisi olarak görüldüğü için önemli bir eserdir.

TÜRÜ: Siyasi Roman

KONUSU: Türkiye’deki karanlık ilişkileri ve gizli bağlantıları açık eden ve bunları kendi çıkarı için kullanan insanları anlatan bir romandır.

ŞAHIS KADROSU:

İhtiyar: Babası şeyh olan İhtiyar, varlıklı bir ailenin tek oğludur. Devleti devlet eliyle yıkabilmek için örgütlü bir çalışma yürütür. Derin bağlantıları vardır.

Delikanlı: Yoksul bir delikanlıdır. Zor şartlarda üniversite okur, ihtiyar’ın onu tek varisi olarak görmesi ile mücadelesi başlar, ihtiyar’a boyun eğmez.

Güliz: ihtiyar’ın kendi hedefleri doğrultusunda yetiştirdiği bir kızdır. Kızın Delikanlıya âşık olması ihtiyar’ın sonunu getirir. Ihtiyar’ı öldürür.

ÖZET:

ihtiyar, tanınmış bir şeyhin oğludur. Zeki ve iyi yetişmiş bir şahıstır. Anarşiyi kendine yaşam biçimi seçmiştir. İttihat ve Terakki’nin üç liderini öldürmek ister. Bacanağının ihbarı ile yakalanıp idamla yargılanır. Karısının girişimleriyle kurtulmasına rağmen bunu gurur yapan ihtiyar karısını zehirleyerek öldürür, ihtiyar, 1930’lu yıllarda anarşi ve terör ile ciddi bir güç sağlamaya başlamıştır. Devleti yok etmek amacındadır. Darülfünun a özel önem veren ihtiyar, buradaki hocaları kendi düşüncesine uygun hocalarla değiştirir, ihtiyar bir gün Güliz adlı bir kız çocuğu ile tanışır. Dilenen bu kıza Elma Çiçeği der ve onu kendi idealleri doğrultusunda büyütüp koz olarak kullanabileceğini düşünür. Raşit ise sorduğu bir soru ile Ihtiyar’ın dikkatini çekmiş olan bir delikanlıdır, ihtiyar adamlarına onu buldurmak istese de başarılı olamaz. Raşit zor günler geçirir. Yalnızdır, parasızdır. Askerden dönünce ihtiyar onu bulur ve kendi amaçları doğrultusunda çalıştıracaktır. Zaman geçtikçe Raşit, İhtiyar’ın kalleş biri olduğuna karar verir. Ancak ihtiyar, Delikanlıyı varisi olarak görmektedir ve onu kendisine bağlamak için çaba sarf eder. Delikanlıyı kendine bağlamak için Güliz’i tuzak olarak kullanır ve ona âşık olmasını sağlar. Ancak durum istediği gibi olmaz ve Güliz de delikanlıya âşık olur, iki genç ihtiyar’a karşı bir plan yapar, ihtiyar Güliz’in ıhlamura kattığı zehir tarafından öldürülür.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?