Genç Werther’in Acıları Roman Özeti | Goethe

  • 24 Nisan 2019
  • 540 kez görüntülendi.
Genç Werther’in Acıları Roman Özeti | Goethe

Genç Werther’in Acıları Roman Özeti | Goethe

Dünya klasik eserlerinin önemli yazarlarından Goethe Genç Werther’in Acıları kitabını genç yaşta yirmi beş yaşında yazmıştır.Edebiyat dünyasında da oldukça ses getiren bir eserdir. Edebiyat dünyasında duygusallığın baş köşede oturuşuna sebep olan baş yapıtlardan biridir.

  • Playstore’den mobil uygulamamızı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Mobil Uygulamamızı indirin.

TÜRÜ: Roman 

YAZAR: Johann Wolfgang von Goethe (JW Goethe)

ÖNEMİ : Mektup biçiminde yazılmış psikolojik bir romandır. Eser, bütünüyle, doğa betimlemeleri ve roman karakterlerinin hayalleri , düşünceleri ile fazlasıyla doludur. Eser çok fazla duygu içermektedir bu sebeple yapısı açısından akılcılık değil duygusallık ön plandadır.

KONUSU : Genç bir ressam olan Werther karşılıksız aşkıyla intihara sürüklenişini konu alır. Eser Werther’in düşsel dostu ; Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşur. Roman , aşkının hüznüne dayanamayan Werther’in intiharı ile sonuçlanır.

ŞAHIS KADROSU:

Werther : Eserin baş karakteridir.Genç bir ressamdır. Charlotte adında ki aşkının acısına dayanamayıp intihar eder.

Charlotte : Werther’in aşık olduğu kadındır fakat nişanlısı Albert ile evlenir. Albert ile evli iken Werther’le birbirlerine safça aşık olurlar.

Albert : Charlotte ile nişanlıdır. Werther’de Albert ile dostluk kurar. Werther’in karısı Charlotte’a aşık olduğunun farkındadır bu sebeple onları sıkı gözetimde tutar.

Genç Werther’in Acıları Roman Özeti

Genç , tutkulu , duygusal ve duyarlı bir yazar olan Werther küçük bir şehirde  Charlotte adındaki bir kızla tanışmış ve ona aşık olmuştur. Werther bir düre sonra  Charlotte’un Albert ile nişanlı olduğunu öğrenir. Bu duruma çok üzülse de ,  Albert’le dostluk kurmuştur. Albert ise aslında Werther’in ; Charlotte için olan duygularının farkındadır fakat onları sıkı gözetim altında tuttuğunu ve bu duygulardan zarar gelmeyeceğini düşünmektedir.  Bir süre sonra Charlotte’la Albert evlenirler. Bu evlilik ile Werther’in içi aşktan daha da kavrulur ve bir zehir gibi onu etkiler. Werther yine de aşkından vazgeçmeyip bir süre sonra Charlotte’un kendisini gizli bir aşkla sevdiğini anlamıştır. Bu sebeple de, her defasında gizlice Charlotte’u kavrayıp onu öpücüklere boğar.  İkisi de birbirine iyice aşık olurlar fakat Werther sonradan umutsuzluğa kapılır ve arkadaşlarına küçük bir yolculuğa çıkacağını söyleyip onlardan ayrılır. Werther çektiği acılara daha fazla dayanamayarak intihar eder.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.