Genç Kız Kalbi Özeti

  • 03 Aralık 2017
  • 8.300 kez görüntülendi.
Genç Kız Kalbi Özeti

ROMAN: GENÇ KIZ KALBİ

YAZAR : MEHMET RAUF

TÜRÜ: Aşk-Psikolojik Roman

KONUSU: Pervin’in hayalindeki erkeği bulma ümidiyle İstanbul’a gelmesi ve hayal kırıklıklarına uğraması romanın konusudur.ÖNEM Mehmet Rauf’un aşk ve duygu romanlarının yazarı olmasının bir örneği olduğu için önem arz eder.

ŞAHIS KADROSU:

Pervin: Romanın ana karakteridir. İyi eğitim almış bir kızdır. Heveslerine kapılmaz ve İstanbul’dan ayrılarak onurlu bir yaşam seçer.

Behiç: Kendisi şairdir. Pervin’in sevdiği adamdır. Onun hayalindeki insandır. Ancak Pervin’e çıkar ilişkisiyle yaklaşması, ona olan aşkı bitirir.

GENÇ KIZ KALBİ ÖZETi:

Pervin iyi eğitim almış bir kızdır. En büyük hayali kendisini sevecek, kültürlü bir erkekle evlenmektir. Bu hayalini gerçekleştirmek için İstanbul’a gider. Ancak İstanbul’da karşılaştığı manzaralar onu hayal kırıklığına uğratır. Çünkü İstanbul hayalindekinden farklıdır. İstanbul’da amcasının istinye’deki evinde kalır. Amcasının karısı Hediye Hanım, kızı Nigar, oğlu Abdi’den hoşlanmayan Pervin onların yaşayışlarına anlam veremez. Mehmet Behiç ise yengesinin akrabası genç bir şairdir. Onunla tanıştıktan sonra hayalindeki erkeğin o olduğunu anlar. Behiç’te ona karşı kayıtsız kalmaz. Ancak Behiç’in zengin bir kız araması ve ahlakı, sevgiyi ikinci plana atması Pervin’i yıkar. Namuslu yaşamak düşüncesi ile İstanbul’dan ayrılarak İzmir’de bir jandarma komutanıyla evlenir.

Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up