Gelirken Ekmek Al Hikaye Özeti – Şermin Yaşar

  • 15 Mart 2021
  • 217 kez görüntülendi.

Gelirken Ekmek Al Hikaye Özeti – Şermin Yaşar

Son dönemin sevilen yazarlarından Şermin Yaşar’ın 2019 yılında ilk baskısını yapan kitabı 18 hikayeden oluşuyor. Her bir hikaye farklı bir konuya, farklı karakterlere ve duygulara yer veriyor. Her hikaye ile insanın ruhuna dokunmaya çalışıyor.

Türü: Hikaye

Önemi: Yazar 18 hikayede bu coğrafyanın en derin kederlerini, en bizlik yaşam acemiliklerini harmanlıyor. İncinmişlikleri gülünesi aşklarla iyileştirme yoluna gidiyor. Her hikayeyi insanın ruhuna inen bir merdiven olarak kullanıyor.

Gelirken Ekmek Al Konusu: Kitapta yer alan her hikayenin konusu farklıdır. Kimi zaman ayrılık kimi zaman aşk kimi zaman küskünlük edebi bir kurgu içinde okuyucuya aktarılıyor.

Şahıs Kadrosu:

Anne: Kitaba adını veren hikayede 16 yıldır kocasını bekleyen kadındır.

Müjdat: İkinci hikayenin kahramanı olan mobilyacıdır.

Gelirken Ekmek Al Hikaye Özeti

Kitaptaki hikayelerin her birisinin özetini ayrı ayrı vermek gerek. Çünkü bağımsız kurguya sahipler. Hikaye kitabına adını veren Gelirken Ekmek Al’da 16 yıldır kocasından ayrı olan ve ona kavuşma fırsatı doğan bir annenin hikayesi anlatılıyor. Aslında kadının neden kavuşamadığı anlatılıyor. Kadının yıllardır içinde sakladığı ve kocasına en çok söylemek istediği cümle de kitabın adı oluyor: Gelirken Ekmek Al.

Diğer Müjdatlar Gibi adlı hikayede Müjdat adındaki mobilyacının platonik aşkı konu alınıyor. Adam annesinin baskısı ile sevdiği kadın yerine başka biriyle evlenmiştir. Fakat sevdiği kadına olan aşkı yıllardır içinde yaşamaya devam etmektedir.

Kız Kim adlı hikayede trafik kazasında yaralanan bir adam ve genç bir kız anlatılır. Yaşlı kadın kocasını hastanede beklemektedir ve gelin aldatılma gerçeğini sürekli ona anlatarak yılların intikamını alır.

Yine Muazzez adındaki hikaye ağıt niteliğindedir ve Bize Bi’ Çay ise bir tarafta boşanmanın eşiğindeki bir çifti, diğer tarafta oldukça romantik biçimde evliliğini devam ettiren anne babayı anlatır. Bir çay ile hayatı paylaşmanın eşsizliği karşımıza çıkar.

Barıştık ise bir nevi iki hikaye barındırır. Birisi mezara kadar süren bir küskünlük, ikincisi zoraki evlendirilen gelinlerin yaşadıklarıdır. Gençliklerinde iki kardeş gibi büyüyen iki dost iki kardeşe gönül verirler. Oğlanların anneleri de aynı niyettedir. Fakat kızlar aşık oldukları ile değil, diğeri ile evlendirilmişlerdir. Bu da uzun soluklu bir savaşın fitilini ateşler.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?