Gece Romanı Özeti – Bilge Karasu

  • 07 Nisan 2018
  • 7.525 kez görüntülendi.

ROMAN: GECE

YAZAR: BİLGE KARASU

TÜRÜ: Postmodem anlatı

ÖNEMİ: Karmaşık dokusu ve açık olarak verilmeyen roman şahısları dolayısıyla zor metin olarak düşünülmesinden dolayı önemli bir eserdir.

KONUSU: Kaotik ve karanlık bir ortamın gece ile sembolize edilerek oluşturulduğu romanda, çeşitli karanlık yapılar ve şahıslar bütüncül bir olay örgüsünden uzak olarak verilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Gecenin İşçileri: Genellikle ikindi vakti görülmeye başlayan ve karanlığın verdiği kasvetle suç işlemeye odaklı olan insanların oluşturduğu yapıdır. Kendileri bir çukur ile sembolleştirilir.

Düzeltmen: Aydın ve entelektüel bir metin kişisidir. Yalnızlığı en önemli yanıdır. Kaos toplumlarındaki yalnızları yaşayan ve tepelerde yer alan aydını sembolize eder.

O.: Güneş Hareketi adlı oluşumda yer alan bir şahıstır. Bu yapılanma adam öldürmeyi, iftira atmayı, kaos oluşturmayı hedeflerine ulaşmak için kendine görev bilmiştir.

ÖZET:

“Gecenin işçileri” gecenin bir an önce gelmesini isteyen insanlardır. Gecenin işçileri birçok açıdan birbirlerine çok fazla benzeyen insanlardır ve ortak bir kaderi paylaşmaktadırlar. Gecenin işçileri olarak adlandırılan insanlar genellikle yaşadıkları bölgelerde hayata kaos üreten; insanları öldürmek, yaralamak gibi suçların isnat edildiği kişilerdir. Düzeltmen ise kendini yalnız hisseden bir aydındır ve “Gecenin İşçileri”nin şahsında insanların sahip olduğu aydınlığı kaybetmemelerini sağlamaya çalışmaktadır. Güneş Hareketi ise kendi içinde sistemli bir hiyerarşisi olan gizli bir yapılanmanın adıdır. Hedeflerine ulaşmak için insanların ölümünü bile göze alan bu yapının önde gelen şahıslarından biri de “0″dur. O’nun sevgilisi ise Sevinç’tir. Sevinç ile N. ise bu yapılanmanın ne olduğu hakkında bilgi sahibidir, insanları tehdit etmek, onlara iftira atmak, adam öldürmek yapının eylemlerindendir. Romanın geneline böyle bir gerilim hâkimdir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?