Gazap Üzümleri Roman Özeti | John Steinbeck

  • 19 Temmuz 2019
  • 138 kez görüntülendi.
Gazap Üzümleri Roman Özeti | John Steinbeck

Gazap Üzümleri Roman ÖzetiJohn Steinbeck

Gazap Üzümleri eseri yayımlandığı zaman , ele aldığı konu itibari ile oldukça ses getirmiştir. John Steinbeck’in en büyük eseri olarak kabul edilmektedir. Dünya Klasikleri arasında yer almayı başaran eser günümüzde de oldukça popülerdir ve en çok okunan dünya klasiklerinden biridir.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : John Steinbeck

KONUSU:  Amerika’da 1930 yılında yaşanan ekonomik kriz sonucu yaşananları tüm gerçekliği ile roman o döneme ışık tutmaktadır. Amerika’da başlayan bu büyük ekonomik kriz yavaş yavaşta dünyaya yayılmıştır. Bu ekonomik kriz döneminde insanların yaşadığı zorluklar verdikleri yaşam mücadelesi ve sefillikleri anlatılmıştır. Bu kriz döneminde üç milyon insan Kaliforniya’ya göç etmiştir. Herkes yeni bir yaşamı , yeni umutlarının hayalini kurarak krizden kurtulmayı planlamaktadır. Tam bu nokta da , bu umutlu insanların yaşadıkları ,düşündükleri gibi gitmez. Romanda bunu Tom Joad ve ailesi sayesinde tanıklık etmiş olacağız. O dönemin bir yansıması gibi durumları net ve akıcı kalemi ile John Steinbeck anlatıyor.

ÖNEMİ: Pulitzer ödüllü eser , dünya klasikleri arasında yer almaktadır. Eser yayımladığı dönem de özellikle oldukça ses getirmiştir çünkü tüm dünyayı ilgilendiren ” Büyük Buhran ” Dönemini kanayan bir yarayı ele almıştır. Okuyanları tartışmaya süreklemiş ve o dönem içinde oldukça tartışma yaratmıştır.

Gazap Üzümleri Roman Özeti

Tom Joad bir gün sinirine hakim olamaz ve bir cinayet işler. Bu sebeple de hapishaneye gider. Uzun yıllar ceza almış olsa da tom hapishanede sergilediği sessiz ve sakin tavırları ile iyi hal nedeniyle dört yıl sonra şartlı tahliye edilir. Tom hapishanede iken ailesinden pek de haber alamaz zaten kendisininde okuma yazması zayıf olduğu için mektuplaşmayı çok da iyi bilmez. Tom hapishaneden çıkar ve ailesinin yanına çiftliğe gidecektir. Yolda otostop çeker ve bir kamyona biner , zor da olsa evine ulaşır. Evine ulaştığında ise harabeden , yıkıntı evlerden ve kuraklıktan başka bir şey görmez. Ailesi de diğer çiftçiler gibi kuraklıktan tarlayı ekip biçememiş , başka mahsule de el verişli olmayan topraklar yüzünden zengin çiftlik sahibi tarafından kovulmuştur. Yani diğer çiftçiler ile aynı kaderi paylaşıyorlardır. Tom evine ulaştığında gördüğü tek kişi papazdır. Başka da kimse orada kalmamıştır zaten .

Tom ailesinin nereye gittiğini  papazdan öğrenir. Kaliforniya’ya sebze ve meyve bahçesinde çalıştırılma üzere yola çıkarıldığını söyler.  Tom’un ailesi elinde kalan son şeyleri de satarak zor şartlar altında son paraları ile oldukça eski bir kamyonet alırlar .Batı’ya yani Kaliforniya’ya doğru yola çıkarlar. Yolda her şey hayal ettikleri ve planladıkları gibi gitmez. Büyük babaları ölür. Kız kardeşi ölü doğum yapar. Hep kötü olaylar başlarına gelirler. Bir sürü aksilikler yaşarlar. Batı’ya yaklaştıkça bir kamyonet dolusu insanlar kötü gözle bakar ve istemezler. Kampa sığınırlar burada da çeşitli sıkıntılar baş gösterir. Hapisten çıkınca her şeyin güzel olacağını düşünen Tom geldiği noktaya bakar ve sonunun böyle olduğuna çok üzülür.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mücahid dedi ki:

    Daha önce John Steinbeck okumadım hiç.Bu kitabını almayı düşünüyorum.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up