Franz Kafka Dönüşüm Özet – Değerlendirme

  • 10 Ekim 2021
  • 21 kez görüntülendi.

Franz Kafka Dönüşüm Özet – Değerlendirme

Toplumun ikiyüzlülüğünü net bir şekilde ortaya koyan Dönüşüm Özet şeklinde içeriğimizde yer almaktadır. Dönüşüm kitabının özeti oldukça etkileyici olup, 100 yıl öncesinde olan düzenin izlerinin hala var olduğunu da gözler önüne seriyor.

Franz Kafka Dönüşüm Kitabının Konusu

Franz Kafka’nın betimlemelerle yarattığı Dönüşüm kitabının konusu, küçük burjuva çevrelerindeki yapıyı okuyucuya yansıtırken, zaman içerisinde toplumda kalıplaşan yapısına karşın bir bireyin tragedyasını da çarpıcı şekilde yansıtmaktadır.

Bir böceğe dönüşen Gregor Samsa başkalaşarak; eleştirmeyen ve boyun eğmeyen biri olma yazgısını reddeder. Franz Kafka Dönüşüm Özet şu şekildedir;

Franz Kafka Dönüşüm Özet – Değerlendirme

Franz Kafka Dönüşüm Özet – Değerlendirme

Franz Kafka Dönüşüm Özet

Bir sabah uyandığında devasa boyutta bir böceğe dönüşmüş olan Gregor Samsa, yaşadıklarının gerçek olduğuna inanmak istemez. Yataktan kalktığında dönüşümünün gerçekliğine inanan Samsa, annesinin kapıya vurmasıyla kendine gelir.

Kilitli kapı arkadaşından oğlunu uyandırmaya çalışan kadın, aynı zamanda oğluna seslenmektedir. Annesine seslenerek uyandığını söyleyen Gregor, aynı zamanda sesinin de oldukça garip olduğunu fark eder. Bunun üzerine oğlunun hasta olduğunu düşünen kadın, kapıyı zorlamaktan vazgeçerek oradan ayrılır.  Büyük çabalar sonucu yatağından kalkan Gregor, vücuduna henüz alışamamıştır.

Franz Kafka Dönüşüm Özet İşe geç kaldığı için eve gelen patronu, Gregor’a birkaç soru sorar fakat Gregor, artık konuşma yetisini de kaybederek yalnızca böcek sesi çıkartabilmektedir. Kapıyı zorluklarla açtıktan sonra patronunun kaçmasına sebep olan Gregor, aynı zamanda annesinin de bayılmasına neden olmuştur.

Babası zorla odaya sokarken, kız kardeşi de farklı yiyecekler getirir. Kokuşmuş ve çürümüş yiyecekleri yemeyi tercih eden Gregor, günlerce annesini görmez. Babası tarafından defalarca dayak yemesine karşın; aldığı ağır darbeler sebebiyle artık yemek bile yiyemez. Kız kardeşi de artık abisinden ümidini keserek okulu bırakır ve bir işte çalışmaya başlar. Gregor’un yemek yiyememesi ve babası tarafından darp edilmesi; durumunun daha da kötüleşmesine sebep olur.

Yaşanan bu garip olaya kayıtsız kalamayan aile, Gregor’u evden atma kararı alır. Tam da o esnada aileye seslenen hizmetçi kız, Gregor’un öldüğünü ve onu çöpe attığını söyler. Franz Kafka Dönüşüm Özet bu şekildedir. Kitapta yaşanan olayların incelemesi ve karakter analizi de aşağıda yer almaktadır.

Franz Kafka Dönüşüm Özet – Değerlendirme

Franz Kafka Dönüşüm

Yankılı Kayalar Roman Özeti de ilginizi çekebilir.

Franz Kafka Dönüşüm Karakterleri

Gregor Samsa: Franz Kafka Dönüşüm Özet içerisinde böceğe dönüşen baş kahramanı olan Gregor Samsa babası, kız kardeşi, hizmetçileri ve annesi ile beraber yaşamaktadır. Kumaş tüccarlığı yapan Samsa, kız kardeşinin hayallerini gerçekleştirmek için çaba sarf etmektedir. Bir sabah  dev bir böceğe dönüşmüş şekilde uyanır.

Gregor’un Babası: Sert, oğlundan utanan ve toplumun yarattığı kurallara uyum sağlamaya çalışan bir adamdır. Dönüşüm sonrasında Gregor’a şiddet uygulayarak, aldığı darbeler sonucunda ölmesine sebep olur.

Gregor’un Annesi: Yaşanan olaydan önce oğluyla oldukça iyi anlaşan anne, dönüşümden sonra oğlunu görmek istemez.

Grete: Grete, Gregor’un kız kardeşidir. Böceğe dönüşmeden hemen öncesine kadar oldukça iyi anlaşan ve abisini çok seven Grete, dönüşüm sonrasında abisiyle düşman olmuştur.

Hizmetçi Kız: Gregor ile fazla bağlantısı olmayan, evde çok fazla konuşmayan ve temizlik işlerine bakan hizmetçi, aileyi ve ailenin davranışlarını yakından takip edip incelemektedir.

Dönüşüm Özet Sonuç

Franz Kafka Dönüşüm Özet sonucu; Oldukça sade ve akıcı bir dille kaleme alınan eser, kahramanların psikolojik analizlerini oldukça başarılı şekilde yansıtmıştır. Toplum inanışlarının, normlarının ve sabit fikirli oluşunun insan üzerinde yarattığı baskı ve diğer etkileri de kitapta ele alınarak; insanın iç dünyasını salt biçimde okuyucuya aktarmıştır.

Franz Kafka Dönüşüm Sesli Kitap

Kaynak: Wikipedia

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?