Frankfurt Seyahatnamesi Özeti | Ahmet Haşim

  • 05 Mayıs 2019
  • 386 kez görüntülendi.
Frankfurt Seyahatnamesi Özeti | Ahmet Haşim

Frankfurt Seyahatnamesi Özeti | Ahmet Haşim

Fecr’i Ati Dönem yazarlarından Ahmet Haşim şiirleriyle biliniyor olsa da nesir yazıları da şiirleri kadar önemlidir. Ahmet Haşim kitabında 2. Dünya Savaşı öncesinde ki Frankfurt’u, hüzünlü ve huzursuz yalnızlığıyla anlatır. Fakat, anlatılan, şehrin turistik yerlerin tanıtımını değil, kendi ruh halidir.

  • Playstore’den mobil uygulamamızı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Mobil Uygulamamızı indirin.

TÜRÜ: Gezi Yazısı

YAZAR: Ahmet Haşim

ÖNEMİ: Eser , yirmi iki düz yazıdan oluşmaktadır. Cumhuriyet’ten sonraki Türk nesrinin en güzel örneklerinden birini meydana getiren Frankfurt Seyahatnamesi’n deki düz yazılar da ele alınmaktadır. Ahmet Haşim kendi dnya bakışını bu kitapta ortaya koymaktadır.

KONUSU: Frankfurt seyahatine ait izlenim ve anekdotlardan meydana gelen kitapta deneme tipinde yazılardan oluşmaktadır.Ahmet Haşim doğu ve batıyı bilen aydın bir kişi olduğu için onun gözünden o yılların Frankfurt’una tanıklık edebiliyoruz.

Frankfurt Seyahatnamesi Özeti

1932 yılında Ahmet Haşim tedavi için Almanya’nın Frankfurt şehrine seyahat etmiştir. Deneme tarzında ki yirmi iki düz yazıdan eserini kaleme almıştır. Ahmet Haşim’in İstanbul’da Sirkeci Garı’ndan trene binmesi ile başlayan yolculuğu başlamaktadır , gezisi adım adım kitapta takip ediliyor. Yazar, eserinde kendi şahsi bakış açısıyla anekdotlarını ve kendi kanaatlerini dile getirmiştir. Kısa fakat kendine has ve öz yazılardan oluşan eser ; Ahmet Haşim’in kıvrak zekasını bir kez daha ortaya koymaktadır.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.