Firavun İmanı Roman Özeti (Küçük Ağa Üçlemesi) – Tarık Buğra

  • 12 Nisan 2018
  • 3.750 kez görüntülendi.

ROMAN: FİRAVUN İMANI (KÜÇÜK AĞA ÜÇLEMESİ)

YAZAR : TARIK BUĞRA

TÜRÜ: Millî Mücadele romanı

ÖNEMİ: Küçük Ağa dizisinin üçüncü cildi olarak görülmesi, Küçük Ağa’dan sonra Sakarya Savaşı öncesi ve sonrasını ele alıp çemberi tamamlayan son halka olması nedeniyle önemli bir kitaptır.

KONUSU: Çıkarcıların, vurguncuların, vatanını satanların çok olduğu bir dönemde yiğitlerin vatanı için canını verip kurdukları yeni devletin kuruluş günleri romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Hüseyin Avni: Romanın başkahramanıdır. ölümü bile göz alan gözü pek bir vatanseverdir.

Ali Yusuf: Hüseyin Avni’nin karşısına çıkartılan çıkarcı kişiliktir. Vatana ihanet etmiş ve Zile isyanını da çıkartan kişi olmuştur. Her dönemde çıkarları için saf değiştiren bir tiptir. Romanın sonunda Atatürk’ten yana tavır alarak vicdanını rahatlatmıştır.

ÖZET:

Mustafa Kemal Paşa, Başkomutan olarak ordunun başına geçmiştir. Vatanseverler var güçleri ile savaşmaktadırlar. Erzurum Milletvekili Hüseyin Avni, istiklâl Marşı’nı bu millete hediye eden Mehmet Akif Ersoy, Küçük Ağa, Kurtçalı Aziz, Haşan Basri, Abdülgafur Hoca bu vatanseverlerdendir. Çıkarlarını ön plana çıkartan ve sıkışınca karşı tarafa geçmeye çalışan hainlerin de bol olduğu bir dönemdir. Ali Yusuf da bunlardandır. Yatılı okullarda büyüyen, tehdit ve şantajlarla servet edinen Ali Yusuf, Millî Mücadele yıllarında Zile isyanını ateşleyen bir şahıstır. Millî Mücadele yanlısı gibi gözüküp sıkıştığında ingilizler ile birlik olmaktadır. Sadi de dış güçlerin emrine girmiş saf değiştiren bir şahıstır. Sadi, Ali Yusuf’un çıkarlarına ters düşünce Ali Yusuf tarafından öldürülmüştür. Millî Mücadele başarı ile tamamlanmış ve yeni bir devlet kurulmaya başlanmıştır. Ali Yusuf gibi kişiler yine çıkarları doğrultusunda hareket etmişlerdir. Hüseyin Avni gibi bir vatansevere bile iftiralar atıp tutuklanmasına neden olmuştur. Hüseyin Avni ise kendini temize çıkarmıştır. Bu dönem yaşadıklarının ağırlığına dayanamayan Hüseyin Avni, intihara karar vermiş ancak tekerlekli sandalyeye mahkûm bir gazinin yaşama sevincini görünce yaşama tekrar tutunmuştur.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?