Finten Tiyatro Özeti | Abdülhak Hamit Tarhan

  • 17 Nisan 2019
  • 157 kez görüntülendi.
Finten Tiyatro Özeti | Abdülhak Hamit Tarhan

Finten Tiyatro Özeti | Abdülhak Hamit Tarhan

Tanzimat Dönemi’nde Abdülhak Hamit Tarhan’ a ait olan lan Finten,dram niteliği taşıyan bir tiyatro eseridir. Olay Londra’da geçmektedir.

 TÜRÜ :  Tiyatro 

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Abdülhak Hamit Tarhan

ÖNEMİ:  Eser tiyatro olmasına rağmen ; düzyazı biçimindedir, içinde manzum parçalar vardır.

KONUSU: Finten adlı ihtiraslı bir kadının entrikalı yaşamı anlatılmıştır. İngiltere’de yaşayan Finten yaşlı bir adamla evli olmasına rağmen uşakları Hintli Davalaciro’dan ucube olarak niteledikleri bir çocuğu olur. Londra sosyetesine girebilmek için Lord Dick ’le yakınlaşarak çocuğu da ona baktırır. Dick ile evlenme hesapları yapan Finten’in hesapları tutmaz ve tekrar Davalaciro’ya döner. Eser sonunda Finten ile Davalaciro da birbirlerini yok ederler.

ŞAHIS KADROSU:

Finten (Missis Cros ) : Londra ’da sosyeteye dahil olmak için planlar yapan entiraka dolu eserin baş karakteridir. Planladığı gibi işler gitmeyince her şey bir anda tersine döner.

Davalaciro : Finten ’in hintli uşağıdır. Finten ’in aşk vaadlerine kanar ve onun için cinayet bile işler. Eserin sonunda ise beklenmedik bir son gerçekleşir.

Mister Cros : Finten ’in kocasıdır. Avustralya’da altın madenleri işleten çok zengin bir ihtiyardır. Karısının uşağı tarafından öldürülür.

Lord Dick : Finten ’i sever , kendinden olduğuna inandığı bir çocuğu vardır , sırf ona annesi olsun diye veremli bir kız le evlenir.

Blanche : Lord Dick ile evlenen ağır veremli kızdır. Evlendikten sonra iyileşmeye başlar.

  • Playstore’den mobil uygulamamızı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Mobil Uygulamamızı indirin.

Finten Tiyatro Özeti

Kanadalı güzel bir kadın olan Finten , Londra’da rahat içinde yaşamaktadır. Kocası Mister Cros Avustralya’da altın madenleri işleten çok zengin bir ihtiyardır. Finten sosyete girmek için , asalet unvanı kazanmak hevesine kapılır. Kendisini seven Lord Dick ile evlenebilmek için de Mister Cros’u yai kocasını öldürtmeyi düşünür. Finten’in aşığı Davalaciro’yu aşk vaadiyle kandırarak bu işi görmek üzere Avustralya’ya kocasının yanına gönderir. Finten’in Davalaciro’dan olma gayrimeşru ve anormal bir çocuğu vardır fakat Lord Dick bunu kendinden olma sanmaktadır.

Çocuğa bir ana bulmak maksadıyla veremli kızlar hastanesinden ; üçüncü derecede veremli bir kız Blanche  Lord Dick’in evlenmesi, kızın Mr. Cross’un ölümlerinden sonra da iki sevgilinin birbirlerine kavuşmaları düşünülür. Fakat Blanche nikahtan sonra iyileşmeye başlar. Lord Dick’de gerçekten Blanche’yi sever ve Finten’i bırakır. Finten ise Davalaciro’ya kalır. Cinayet işlediği için vicdan azabına tutulan, Finten’in geçmişini bildiği için de kıskançlığa kapılan Davalaciro, bir bunalım sırasında Finten’in çocuğunu boğar, Finten Davalaciro’yu tabanca ile vurur, kendisi de bunalım içinde yere yıkılır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up