Fındık Sekiz Roman Özeti Metin Kaçan

  • 15 Nisan 2018
  • 974 kez görüntülendi.

ROMAN: FINDIK SEKİZ

YAZAR: METİN KAÇAN

TÜRÜ: Postmodern roman

ÖNEMİ: Yeni Çağ yani New Age türü bir anlatı olarak kabul edilen roman özellikle postmodern özellikleri içinde barındıran, soyut ve somutun iç içe olduğu katmanlı bir roman olması açısından önemlidir.

KONUSU: Ağır Roman adlı romanın yazarı Meto’nun Sevda ile yaşadığı olaylar ve sıradışı ilişkiler eserin konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Meto: Romanın ana kahramanıdır. Sevda’nın kendisini aramasıyla bir kaçış içerisinde olan şahıs hep ikilem arasında kalmaktadır. Yaşadığı hayattan kurtulup mistik bir atmosferin kapısını aralamanın savaşını verir. Sevda’nın iftirası ile sekiz ay ceza alır.

Sevda: Arzuları için insanları sıkıntıya sokmaktan kaçınmayan bir kişidir. Meto’yu bulmak için Amerika’dan gelir. Uyuşturucu kullanmaktadır. Kendisinden uzaklaşan Meto’ya taciz iftirası atarak onun hapse düşmesine neden olur.

Fahri Baba: Meto’nun rahatladığı dünyanın sembolik ismidir. Mistik bir yapısı olan Fahri Baba romanda Meto’nun ruhani boyuta geçmesini sağlayan kişi olarak verilmiştir.

ÖZET:

Roman cezaevinde başlamaktadır. Meto toplumun sözde entelektüel olarak geçinen ve sürekli eğlence arayışındaki kişileri eleştirmektedir. Eleştirdiği bu grubun başında Sevda adlı bayan gelir. Sevda bir ortama girmeden önce Edida adlı parfümünün kokusu kendisinden önce gelen bir bayandır. Sevda yeni bir hayat kurmak için Amerika’ya giderken yolculukta Ağır Roman adlı eseri okur. Eserin Yazarı Meto’dur. ilk uçakla Meto’yu bulmak için İstanbul’a döner. Bir araya geldiklerinde Sevda’ya gelen bir telefon her şeyi bitirir. Bu süreçten sonra Meto mistik bir dünyaya kapı aralar. Mistik atmosfer onun için Fahri Baha’dır. Sevda ise bir parti organize eder. Meto ile Fahri Baha’yı da çağırır. Uyuşturucu içildiği sırada Fahri Baba ortamdan ayrılır. Meto ise uyuşturucuyla kendinden geçer. Sevda’nın kötü biri olduğuna bu partide karar veren Meto yol ayrımına gelir. Meto, Fari Baha’nın gösterdiği dingin bir hayatı seçer. Ancak Meto Sevda’dan yine de kurtulamaz. Sevda arkadaşı Nil ile Meto’ya tuzak kurar. Meto’nun kendisini taciz ettiğini ve dövdüğünü söyleyerek onun ceza almasını sağlar. Sekiz ay hapis alan Meto sonunda özgürlüğüne kavuşur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?