Fikrimin İnce Gülü Roman Özeti – Adalet Ağaoğlu

  • 14 Nisan 2018
  • 4.994 kez görüntülendi.
Fikrimin İnce Gülü Roman Özeti – Adalet Ağaoğlu

ROMAN: FİKRİMİN İNCE GÜLÜ

YAZAR: ADALET AĞAOĞLU

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Para hırsını ve bir Mercedes alma hikayesini başarılı bir şekilde anlatması açısından önemlidir.

KONUSU: Mercedes almayı ve köye bu Mercedes’le dönmeyi amaç edinen Bayram’ın hayat hikayesi eserin konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Bayram: Çalışkan bir alman işçidir. Yıllar önce köyünden ayrılarak Almanya’ya gelmiştir. Araba hastalığı olan Bayram’ın hayali Mercedes almak ve köye dönmektir. Bunu başarır ama sevdiklerini ve kişiliğini kaybeder.

Kezban: Bayram’ın sevdiği kızdır. Bayram onu bırakır ve Almanya’ya gider ama ona tekrar kavuşamaz. Romanın adı Fikrimin İnce Gülü, Kezban’ın Bayram’a verdiği plağın içindeki şarkının adıdır.

ÖZET:

Bayram küçük yaşta yetim kalmıştır ve amcası tarafından büyütülmüştür. Seçim zamanı köye oy istemeye gelen siyasetçilerin bindiği araba sayesinde hayatında ilk defa araba gören Bayram, arabanın köye gelişini ve siyasetçilerin bir ağa gibi karşılanmasını saplantı haline getirmiştir. Araba sahibi olmak ve köyde bu şekilde karşılanmak en büyük hedefi olmuştur. Yıllar sonra, Almanya’da BMW fabrikasında işçi olarak çalışmıştır. Tek hayali Mercedes almak olan Bayram, sürekli para biriktirdiği için sinekten yağ çıkarır hale gelmiştir. Sonunda bal rengi bir Mercedes alır ve arabasına Balkız adını verir. Türkiye’ye dönüş vakti gelmiştir. Köye dönecek ve Kezban’la evlenecektir. Sevgilisi Kezban’ın hediye ettiği plaktaki şarkı ise Fikrimin İnce Gülü’dür. Ancak sınır kapısından girdiği andan itibaren arabanın istediği saygınlığı görmediğine şahit olmuştur. Köy girişinde ise bir çobanla konuşur ve çocuktan haberleri alır. Kendisini tanımayan çoban, Bayram’ın Almanya’ya giderken başkalarının hayatını alt üst ettiğini, Kezban’ın gazeteye çıkışını, amcasının ölmüş olmasını ve köyde kazı çalışmalarının başladığını söyler. Flayatta her şeyin Mercedes olmadığını anlayan Bayram, aracıyla tekrar Almanya’ya döner.

 Fikrimin İnce Gülü – Sarı Mercedes Filmi – İlyas Salman

Bu roman aynı zamanda İlyas Salman’ın başrolünde oynadığı Sarı Mercedes filmine de uyarlanmıştır.

Filmi sizler için buraya ekliyoruz. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.