Ferdi ve Şürekası Roman Özeti Oku

  • 20 Kasım 2017
  • 5.840 kez görüntülendi.
Ferdi ve Şürekası Roman Özeti Oku

Ferdi ve Şürekası Roman Özeti:

Ferdi ve Şürekası romanı edebiyatımızdaki aşk ve para sarmalını anlatan en güzel eserlerdendir. Halit Ziya’nın kaleminden çıkmış olan en güzel eserlerdendir. 

ROMAN : FERDİ VE ŞÜREKÂSI

YAZAR: HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

TÜRÜ: Aşk-Psikolojik

ÖNEMİ: Para-duygu, hayal-gerçek savaşının en güzel örneklerinden olması nedeniyle önem arz eden bir romandır.

KONUSU: Zengin Ferdi Bey’in biricik kızı Hacer ile sevdiği kız Seniha arasında kalan bir delikanlının sonu hüsranla biten aşk ilişkisi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

İsmail Tayfur: Küçük yaşlarda evinin geçimini üstlenmiş olan bir gençtir. Zorluklarla mücadele eder. Para ve aşk ikileminde kalıp parayı tercih eder. Bu tercih mutluluk getirmez ve aklını kaybeder.

Ferdi Bey: Kızı Hacer ve parası uğruna her şeyi yapabilecek zengin bir adamdır. İsmail Tayfur’un romandaki gidişatını çizen adamdır. Onu kızıyla evlendirerek sonun başlangıcını getirir.

Seniha: İsmail Tayfur’un evlenmeyi düşündüğü fakir kızdır. İsmail’in babası tarafından büyütülmüş, kimsesiz bir bayandır, ömrünü İsmail’e adar.

Hacer: iyi eğitim almış, varlıklı bir kızdır. Her istediği olur. Sevdiği adam İsmail Tayfur’la bile maddi gücü sebebiyle evlenir. Sonunda yanarak ölür.

Ferdi ve Şürekası Roman Özeti:

Fakir bir ailenin çocuğu olan İsmail Tayfur, babası ölünce ailesini geçindirmek için Ferdi ve Şürekâsı Ticarethanesi’nde çalışmaya başlar. Babasının ölümüyle hayallerinden vazgeçmiştir. Şirketin sahibi Ferdi Bey için hayatta önemli iki şey vardır: Biri kızı Hacer diğeri de parası. Hacer iyi yetiştirilen bir kızdır ve babasının yanında çalışan İsmail Tayfur’a âşık olur. Ferdi Bey bu aşkı Hacer’in hatıra defterinden öğrenir. Ferdi Bey bu duruma rıza göstererek İsmail Tayfur ile kızını elendirmek ister. Üstelik şirkette de ona hisse verir. İsmail Tayfur istem dışı da olsa ailesi için istemeyerek evlenir. Mutlu değildir. İsmail Tayfur babasının küçükken yolda bulup sahiplendiği ve büyüttüğü Seniha’ya karşı güzel duygular beslemektedir. Düğünden sonra Seniha da Hacer ve İsmail’in yanına taşınmıştır. Bir gece Hacer, yanında İsmail’i bulamaz ve Seniha’nın odasında olduğunu anlar. Eşinin Seniha ile kaçmak istediğini duyunca odasına geri döner. Odasında İsmail’in gitmek istediğini söylemesi üzerine mumla perdeleri tutuşturan Hacer, alevlerin arasında kalarak ölür. İsmail Tayfur ise çıldırır. Seniha ise bir ömür çıldırmış olan sevgilisine kendini adar.


Eser özeti bu kadardır. Siz de mobil uygulamamızı indirerek her gün bir eser özetinin cep telefonuna bildirim olarak gelmesini sağlayabilirsin. Diğer Servet-i Fünun dönemi eserlerin1i okumak için ilgili alana gidebilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up