Felatun Bey’le Rakım Efendi Kitabının Özeti ve Önemi

  • 14 Ocak 2022
  • 30 kez görüntülendi.

Felatun Bey’le Rakım Efendi Kitabının Özeti ve Önemi

Felatun Bey’le Rakım Efendi konusu bakımından yanlış batılılaşma üzerine kurulan bir eserdir. Ahmet Mithat Efendi tarafından, 1875 senesinde yayınlanmıştır.  Osmanlı Türkçesinde yayınlamış olup, imzasız bir şekilde yayınlanmıştır.

Kitap ana hatları ile 11 bölümden meydana gelmektedir. Tanzimat devri içerisinde yaşanan ikilemi mizahi bir dil kullanılarak anlatılmaktadır. Eserde iki gencin hemen hemen tüm alanlardaki zıtlıklarına kuruludur.

Felatun Bey’le Rakım Efendi Ana Karakterleri Kimlerdir?

Felatun Bey’le Rakım Efendi karakterleri bakımından incelendiğinde birçok kahramanın olduğu görülür. Ancak bunlar arasında bazıları ana karakter olarak verilmektedir. Bunlar özellikleri ile beraber şu şekildedir;

  1. Rakım Efendi: Küçük yaşta ailesini kaybeden Rakım Efendi, yoksul bir ailede dünyaya gelmiştir. İyi ahlaka sahip olup çalışkandır. Böylece birçok zorluğun da üstesinden gelebilmektedir. Güvenilir olması, dürüstlüğü nedeniyle birçok kişi tarafından sevilmektedir.
  2. Felatun Bey: Felatun Bey varlıklı bir ailenin tek erkek evladıdır. Dış görünüme önem vermekte olup alafranga takılmaktadır. Bunun için her şeyi de yapmaktadır. İsminin anlamından da hareket ederek, Yunan filozof Platon gibi bilgili bir kişi olarak kendini göstermeye çalışmakta, ancak her zaman rezil olmaktadır. Babasından kalan mirası kadınlara düşkünlüğü ile harcamıştır.
  3. Canan: Çerkez bir cariye olup Rakım Efendi beğenerek almıştır. Zeki olup öğretilen derleri hızlı şekilde öğrenmektedir. Piyano ve Fransızca öğrenmiş olup Rakım Efendiye aşıktır.
  4. Dadı Fedayi: Arap olan Fedayi, Rakım Efendinin dadısıdır. Onu kendi çocuğu gibi büyütmüştür.
  5. Josefino: Fransız piyano hocası olup Canan ve Rakım Efendiye piyano dersi verme aracılığıyla tanışmıştır. Rakım Efendi ile yakınlık kurar.
  6. Mister Ziklas: İngiliz olan Mister Ziklas Rakım Efendiyi kızlarına ders vermesi için tutar.
  7. Can: Ziklas’ın büyük kızı olup ablası gibi Rakım Efendiden hoşlanır ve bu nedenle yataklara düşer.
  8. Margrit: Ziklas’ın küçük kızı olup ablası gibi Rakım Efendiden hoşlanmaktadır. Ancak kendine hakim olur.

Felatun Bey’le Rakım Efendi karakterleri içinde bunlar dışında Polini de vardır. Tiyatro oyuncusu olup, Felatun Bey ile parası için beraberlik yaşar.

İlginizi Çekebilir – Masal Tekerlemeleri ve Çeşitleri

Felatun Bey’le Rakım Efendi Konusu Nedir?

Felatun Bey’le Rakım Efendi konusu incelendiğinde Mustafa Meraki Efendinin alafranga düşkünü bir zengin olduğu görülmektedir. Bu nedenle oğlu Felatun da onun gibi giyime düşkün, alafranga meraklısı yapıdadır. Ona göre batılı olmak güzel giyinmek, eğlence yerlerine gitmek ve lüks yaşamaktır.

Fransızcası yarım yamalak olduğu gibi belirli bir işi de bulunmamaktadır. Babasının vefatı ardından da ona 16.000 liralık bir miras kalır. Bu sırada da Felatun, Polini’ye aşık olur. Tüm mirası onunla harcadığı gibi, 5.000 lira da borçlanmıştır.  Ancak babasının dostları onu sonradan uzak bir Akdeniz adasına, mutasarrıflık için göndermeyi başarır.

Rakım Efendi ise üretken ve çalışkan bir insandır. Canan adlı bir cariye almış olup onu birçok konuda eğitmiştir. Ardından bu kız ona aşık olmuştur. Rakım Efendi de onu severek, evlenmiş ve beraber mutlu yaşamışlardır.

Felatun Bey’le Rakım Efendi konusu bakımından bu iki karakterin etrafında dönmektedir. 1875’te basılan eser 1879’da Ermeni harfleriyle yayınlanmıştır. Hasan Ali Yücel sadeleştirerek, 1953 ve 1954 yılları arasında basılmıştır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?