Fedailerin Kalesi Alamut Özeti

  • 13 Aralık 2021
  • 138 kez görüntülendi.

Fedailerin Kalesi Alamut Özeti

Fedailerin Kalesi Alamut özeti genel olarak 11. Yüzyılda İran bölgesinde kendi kendini bir peygamber olarak ilan eden Hasan Sabbah ile seçilen bir grup insanı intihar suikastçılarına dönüştürerek bölgeye hükmetmek için zekice ama çılgın bir plan hazırlamış olduğu Alamut Kalesi’nde yaşanan durumları konu edinmektedir. Hasan Sabbah’ın konusu kendisini peygamber olarak ilan etmesi, Fedai adını verdiği askerlerden oluşan ordusu ile başlar.

Alamut Kalesi yazarı Vladimir Bartol olmaktadır kitabın sayfa sayısı 510’dur. Fedailerin Kalesi Alamut kitabı iki bölümden oluşur. İlk bölüm Fedailerin bulunduğu kısımdır ve askeri üs gibi görünen bir yer olmaktadır. Fakat arkada tamamen yapay olarak hazırlanmış bir cennet vardır. Hasan Sabbah, satın almış olduğu cariyelerle birlikte köşkler, ırmak, yeşilliklerle dolu cennet bahçesi ile Fedai olan kişileri peygamber olduğuna ikna eder.

Fedailerin Kalesi Alamut Özeti

Fedailerin Kalesi Alamut Özeti

Fedailerin Kalesi Alamut Özet

Fedailerin Kalesi Alamut özet kitabı kaynaklara bakıldığı zaman Şii Müslümanlarla birlikte Sünni Müslümanlar arasında geçer ve arasındaki mücadeleyi anlatır. Hasan Sabbah tamamen Hz. Ali taraftarı olan bir kişidir aynı zamanda kurduğu yapay cennet ile birlikte Fedaileri peygamber olduğuna ikna ederek cennetin anahtarını elinde tuttuğunu söylemektedir. Bu durum üzerinde esrar ile yaptığı uyuşturucu hapları genç kesime verir ve gizli bir şekilde kale arkasına taşır.

Gençler yani fedailer uyandıktan sonra kendilerini çevresindeki güzel kızlar ile bulurlar ve kendilerinin cennette olduğunu düşünürler. Alamut Kalesi kitap içerisinde fedailer tekrardan cennete girme ümidi ile birlikte Seydunna’nın tek bir sözü ile canlarını verirler.

Fedailerin Kalesi Alamut karakterleri içerisindeki halkın cehaletini kullanan Sabbah, günden güne güçlenir ve İsmaili görüşü yaymaya devam eder. Hasan Sabbah tüm öğretilerini bir kitap içerisinde toplamaya karar verir ve yerini Ebu Ali’ye bırakır, inzivaya çekilir. İstediği her şeyi başarmıştır ve kendini dış dünyadan kesmiştir.

Fedailerin Kalesi Alamut Karakterleri

Eser içerisinde oluşturulan karakterler canlıdır ve sanki Alamut Kalesi içerisinde hala yaşıyor gibi bir izlenim vermektedir. 10 yıllık araştırma sonrasında meydana gelen bu eser hem ülkemizde hem de birçok yerde en fazla satan kitaplar arasında yer alıyor. Fedailerin Kalesi Alamut karakterleri bakıldığı zaman,

  • İsmaili Tarikatı ve dinde geniş bir kuralsızlık anlatışına sahip olmaktadır ve kitapta Hz. Ali’nin taraftarlığını yapar. Bu kişi Hz. Ali’nin soyundan gelen Mehdi namına bir kurtarıcı olmaktadır. Peygamberin dünyaya geleceğine inanır ve insanların oluşturmuş olduğu tarikatı kullanarak birçok insanı sahaf içerisine çeker.
  • Alamut Kalesi, H. Sabbah bir üçkağıtçı ile ele ele geçirdiği bu kalenin daha önce yapılan bahçelerini sahte bir cennet gibi kullanmış, Selçuklulara karşı başarılı savunmalar yapmış, özel talebelerini tam bir kurban haline getirmiştir. Hayallerinin tümünü bu kale içerisinde gerçekleştirmiştir.
  • Hasan İbn-i Sabbah, kurnaz, zeki ve bir o kadar da komik bir karakter olmaktadır ve her ne kadar kendini peygamber olarak ilan etse de tam anlamıyla Allah inancı olayan ve her konuda bilgi sahibi olan birisidir.
  • Nizam-ül Mülk, H. Sabbah’ın gençliğinde yakın arkadaşı olur ve zamanla yükselmektedir. Büyük Selçuklu Devletinin baş veziri olarak bu konuma yükselmeyi başarmaktadır.
  • Ömer Hayyam, büyük bir astronom ve büyük bir matematikçi olmaktadır, aynı zamanda Hasan Sabbah ve Nizam-ül Mülk’ün yakın bir gençlik arkadaşı olmaktadır.
  • İbn-i Tahir, büyük bir İsmaili kürsüsü olan Tahir’in torunu olmaktadır ve bu sebeple Alamut’a gelmiştir. En sevdiği fedai Seyduna olmaktadır.

Sonuç

Fedailerin Kalesi Alamut kitabı genel olarak din ile birlikte insanların cehaletini kullanan bir adamı anlatır. Roman içerisinde cennet, din, cehennem inanışı ciddi bir şekilde sorgulandığından dolayı ve ara ara inkâr edildiği için 1960 senesi ile 1980 senesi arasında bazı ülkelerde yasaklanır. Bu zamana kadar 18 dilde çeviri yapılmıştır, birçok ülkede okunan eserler arasında yer almıştır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?