Fareler ve İnsanlar Roman Özeti – John Steinbeck

  • 15 Şubat 2021
  • 235 kez görüntülendi.

Fareler ve İnsanlar Roman Özeti – John Steinbeck

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi John Steinbeck tarafından yazılan Fareler ve İnsanlar 1937 yılında yayınlanmıştır. Eserde iki gezgin toprak işçisi olan George Milton ile Lennie Small’ın Kaliforniya’da yaşadıkları olaylar anlatılmaktadır.

Türü: Roman

Önemi: 1920’li yıllarda kendisi de evsiz bir gezici olan Steinbeck bu eserinde kendi deneyimlerine dayanan olayları anlatır. Romanın başlığı ise Robert Burns’ün To a Mouse (Bir Fareye) adlı şiirinden esinlenilerek verilmiştir. ABD’de ortaöğretimde okutulması zorunlu kitaplardan birisi olan Fareler ve İnsanlar, tüm dünyada bir klasik haline gelmiştir.

Fareler ve İnsanlar Konusu: Romanda iki mevsimlik tarım işçisinin yaşadıkları anlatılmaktadır ve bunlardan George Milton zeki birisiyken Lennie Small güçlü, kuvvetli ama akli dengesi yerinde olmayan birisidir. İkili küçük bir toprak satın alıp insanca yaşamanın hayalini kursalar da çevreleri tarafından anlaşılmazlar. İkili arasındaysa güçlü bir dostluk, bir dayanışma söz konusudur. Lennie tavşanlara karşı büyük ilgi duyar ve yumuşak şeyleri sever. Bunun için cebinde ölü bir fare taşır. Fakat bu, aynı zamanda onun hayatına mal olur.

Şahıs Kadrosu:

George Milton: Lennie’nin zeki arkadaşıdır. Onu korur ve birlikte iyi bir hayat sürme hayali kurarlar.

Lennie Small: Akli dengesi çok yerinde olmayan ama güçlü birisidir. George ile birlikte dolaşır ve alacakları çiftliğin, besleyeceği tavşanların hayalini kurar.

Candy: Bir elini çiftlikte kaybeden ve George ile Lennie’nin hayaline ortak olan kişidir.

Fareler ve İnsanlar Roman Özeti

George ve Lennie Büyük Bunalım sırasında çiftlik çiftlik gezerek iş arayan iki toprak işçisidir. Kaliforniya’daki Salinas Vadisi’nde bir iş bulurlar. Para biriktirmek için çalışırlar. Kendilerine ait küçük bir toprak satın almanın ve insanca yaşamanın hayali kurarlar. Lennie bu hayali defalarda George’a anlatır ve özellikle de okşayıp besleyebileceği tavşanlar kısmını çok sever. George da onun bu takıntısını başını belaya sokmaması konusunda kullanır.

Candy de ikilinin hayaline ortak olur ve ay sonu paralarını birleştirmeyi önerir. Fakat çiftlik sahibinin oğlu Curley’in genç karısı Lennie tarafından yanlışlıkla öldürülür ve hayalleri suya düşer. Curlay bir ekip oluşturarak Lennie’nin peşine düşer ve George arkadaşının vahşice öldürülmesi istemediği için onlardan önce Lennie’yi bularak hayallerini anlatır. Sakinleştirir ve başının ardına dayadığı silahla öldürür.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?